Google Play Store’a uygulama yükleme için android uygulamasını yazıp bitirdikten sonra yazdığımız uygulamayı android işletim sistemi kullanan cihazlarda mevcut olan Google Play uygulama mağazasına gönderebilmek için kullanılan cihaza Google Play Developer Console kurulması gerekir. Google Play Store’a uygulama yükleyeme için öncelikle Google hesabınızla Play Store yıllık 25 $ vererek üye olunması gerekli.

Geliştirici hesabıyla yazdığımız uygulamayı yayınlamak için Google Play Store’nin uygulama yayınlama sekmesine girmemiz gerekiyor. Önümüze gelen kontrol panelinde otomatik olarak yayınlanmayı bekleyen uygulamalar algılanır. Yeni başlayan kullanıcılar için ilk defa yayınladıkları uygulama için ekranın boş olarak görünmesi normal bir durumdur.

İlk olarak Google Play geliştirici sekmesinde yeni uygulama ekleyin butonuna tıklayarak karşımıza küçük bir ekran gelmesini sağlıyoruz. gelen bu ekranda kullanıcının isteğine göre ya daha önceden hazırlanan APK dosyası yüklenebilir ya da Google Play mağaza girişi için tercih edilen sunumlar seçilebilir. Ancak başlangıçta yüklenecek olan uygulama için dil ve başlık seçenekleri seçilmelidir. Seçilecek olan başlık maksimum 30 karakterle sınırlıdır.

APK Nasıl Yüklenir?

APK yüklemek için kullanıcının mevcut bilgisayarında önceden hazırladığı imzalı, paketlenmiş ve hazır durumdaki APK dosyası Google Play Store’a yüklenir. APK yüklemesi esnasında açılan konsol kullanıcıya üç farklı sekme sunar. Bu sekmeler sırasıyla üretim, beta testi ve alfa testidir. Bu sekmelerin asıl amacı yüklenecek olan uygulamanın Google Play Store yüklenip son kullanıcıya ulaşmasına kadar sağlıklı bir şekilde sürecin takibini yapılmasını sağlamaktır. Yüklenecek uygulamanın son kullanıcıya ulaştırılmasında bazı tereddütler var ise o halde uygulama alfa ya da bete testlerinden birine alınabilir. Beta testinde uygulama sınırlı bir kullanıcı kitlesi ile paylaşılabilir Hatta bu kullanıcı kitlesi tanınan kullanıcılar da dahil edilen bir kitle oluşturulabilir. Uygulama gerekli tereddütler giderilip paylaşmaya hazır olduğuna kanaat getirilince üretim kısmından APK dosyası yüklenerek paylaşma işlemi tamamlanır.

Mağazaya Yüklenen Uygulamaların Nasıl Görüneceği Nasıl Ayarlanır?

Google Play Store’a uygulama yükleme, uygulama yükleme ekranının sol kısımdaki görselinde bulunan sekmeler içerisinde, mağaza girişi sekmesi açıldığında yüklenilen uygulamanın mağaza içerisinde nasıl görüneceğine dair ayarlar buradan yapılabilir. Bu bölümden öncelikle uygulamanın yayınlanması istenen diller seçilir, ardından uygulamanın ismi, gerekli olan mağaza açıklamaları ile birlikte uygulamada yapılan değişiklikler son kullanıcıyla paylaşılabilir. Yine aynı sekme üzerinden istenirse yayınlanacak olan uygulama ile ilgili ekran görüntüsü ve görseller mevcutsa eklenebilir. Birçok Google Play mağaza kullanıcısının uygulamayı indirmesinde görseller çok önemlidir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Google Play Store’a uygulama yükleme, uygulamaya ait olan görsellerin yüklenmesi uygulamaya talebi arttıracağı için oldukça önemli bir durum haline geliyor. Geliştiricilerin uygulamayı tanıtımı bu kısımda oldukça önem arz ediyor.

Görselleri ve ekran görüntüleri yüklenen uygulamanın Google Play Storede hani kategoride yer almasını istediğimizi belirlemeli ve uygulamayı kullanacak olan kullanıcıların geliştiriciye rahat ulaşabilmesi için geliştiriciye ait e-posta bilgilerinin girilmesi önerilmektedir.

Mağazaya Yüklenen Uygulamaların Fiyatlandırılması Nasıl Yapılır?

Uygulama yükleme ekranının sol kısımdaki görselinde bulunan sekmeler içerisinde fiyatlandırma sekmesine tıklandığında yüklenilecek uygulamanın hangi ülkede ve hangi fiyatlarla yayınlanmasına karar vermemiz gerekir.

Tüm bu işlemler hatasız bir şekilde yapılmışsa uygulama yükleme ekranının sol kısımdaki görselin sağ üstündeki taslak butonu yayınla butonu haline dönüşerek uygulamanın yayınlanmasına izin verir hale gelecektir. Bu aşamadan sonra uygulama artık Google Play Storede sorunsuzca yayınlanabilir hale gelmiş demektir.

Yayınlanan uygulama yine uygulama yükleme ekranının sok kısmındaki görselde bulunan uygulama güncelleme sekmesi kullanarak güncelleme gerektiğinde güncellemelerle geliştirilebilir.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.