Microsoft, iOS ve Android ile birlikte birden fazla cihazda Cortana’yı askıya alıyor. Cortana 2021’de daha üretken ve çözüm odaklı olmak suretiyle bir akıllı asistana dönüyor.

Microsoft, mevcut iOS ve Android uygulamalarını sonlandıracak. Bununla birlikte Cortana, Harman Kardon Invoke akıllı hoparlör ile birlikte Surface kulaklıklarda da kullanılabiliyordu ancak Microsoft, orijinal Cortana işlevini 2021’den başlayarak birinci nesil yüzey kulaklıklarından kaldıracağını açıklayarak Cortana asistanını yeniden yapılandıracak.

Cortana, Daha Üretken ve İşlevsel Hale Getirilecek

İlk olarak Windows 10 ile birlikte tanıtılan Microsoft‘un akıllı asistanı, daha sonra iOS ve Android uygulamalarıyla da kendini göstermişti. Anlaşılan Microsoft, Siri ve Google Asistan gibi akıllı asistan rekabetinde zorlanmış olacak ki, mobil platformlardan akıllı asistan pazarından şimdilik elini çekme kararı aldı. Bu hamleyle şirket, piyasadaki Amazon Alexa ve diğer asistanlarla daha iyi rekabet edebilmek için Cortana‘yı yapısal olarak daha üretken, çözüm odaklı ve daha işlevsel hale getirmeyi düşünüyor.

Bu planlamalar birkaç ay uzakta, ancak şirketin Cortana’yı daha verimli ve çözüm odaklı bir akıllı asistana dönüştürmesi için, alternatif bir Google Asistandan veya Alexa’dan ayırmak için başka bir büyük adım atacağa benziyor. Microsoft, zaten Windows 10 sürümünde Cortana için yapmaya başladığı değişiklikleri 2021 yılının başlarında hizmete sunacak.

Microsoft, yenilenen Windows 10 işlevlerini Outlook ve Teams programlarındaki tümleşik Cortana özelliklerinin yerine koyarak Cortana’yı Microsoft 365 yazılım paketinin bir parçası olarak yeniden kullanıma verimli özellikleriyle sunacak. Yeni özellikleriyle Cortona, akıllı ev kontrolleri ve müzik entegrasyonu gibi ek işlevler sunan orijinal Cortana asistanı kadar tam özellikli olmayacak. Ancak Microsoft, Google ve Amazon Alexa yerleşik akıllı asistanlar gibi daha az kapsamlı bir özellik kümesi sunarak mevcut yazılımını daha iyi tamamlayan ve daha az doğrudan rekabet eden bir ürün yaratmayı planlıyor.

Şirket ayrıca, Cortana’nın kaldırılmasından en çok etkilenecek olan Harman Kardon Invoke kullanıcılarına durumun telafisi için teklif sunuyor ve kullanıcılarına 50 dolarlık hediye çeki veriyor. Akıllı asistan, bu akıllı hoparlörün 2021 yılında etkili bir şekilde kaliteli bir Bluetooth hoparlöre dönüştürebilecek. Orijinal Surface Kulaklıklarının kullanıcıları Cortana özellikleri kaldırıldığı takdirde eksik hizmeti telafi etmek için 25 dolarlık bir hediye kartı da alabilecek.

PAYLAŞ