Son zamanlarda oyuncuların çok severek oynadığı hayatta kalma oyunu Playerunknown’s Battlegrounds oyununun yani PUBG’nin  sonunda çok beklenen mobil uygulaması da çıktı: PUBG Mobil.

İlk olarak PC sürümüyle Steam‘den ulaşılabilir olan PUBG’nin arkasından gelen hayatta kalma oyunları çok konuşulmuş olsa da mobili, çıktıktan 1 gün sonra hem App Store’da hem de Google Play’de birinci sıraya yerleşti.

PUBG Mobil

PUBG Nedir?

Steam’in aktif oyuncu sayısına göre en iyi oyunlar listesinde liderliğini koruyan, “battle royal” yani açık haritada oyunun sonunda hayatta kalmayı başarabilen tek bir oyuncunun kazanabildiği bir oyun. Bilgisayar sürümüyle gayet başarılı şekilde ilerlerken bu başarısını mobile de taşımak istemiş olacak ki Tencent ile güçlerini birleştirerek PUBG Mobil’i çıkardı.

PUBG Mobil’in Özellikleri

PUBG Mobil

Mobil sürüm de PC sürümünden çokta farklı değil, oyun içi chat ve hatta sesli chat gibi özellikleri de var. Oyuna başladığınızda 4 kişilik takımlarla başlıyorsunuz ve amacınız bilgisayar sürümündeki gibi çemberlerin içinde hayatta kalmak.

PUBG Mobil

Oyuna önce bütün oyuncuların toplandığı bir alanda başlıyorsunuz. Daha sonra rastgele bir rotada uçan bir uçaktan atlıyorsunuz. Çemberlerin daralacağı konumu iyi tahmin edip atlamak gerekiyor yoksa en dıştaki mavi çember sizi öldürebilir!

PUBG Mobil

Uçaktan atladıktan sonra bir süre havada konumunuza doğru düşüyorsunuz, isterseniz ilk atladığınızda ya da istediğiniz yükseklikte veya belli bir yükseltiye geldikten sonra otomatik olarak paraşütünüzü açıyorsunuz ve havada süzülmeye başlıyorsunuz.

PUBG Mobil

İniş yaptıktan sonraki amacınız isterseniz silahlanmak ve zırhlanmak olabilir ya da dağ bayır tırmanarak saklanabilirsiniz, sonuçta amaç hayatta kalmak!

Oyunun silah kısmından söz etmeden geçmek istemiyorum. Oyunun açıklamasında gerçekçi silah tasarımları yapıldığı yazıyor ki bu yalan da değil. Gerçekten silah tasarımları üzerinde uğraşılmış ses ve grafik özellikleri mobilde ne kadar gerçekçi yapılabiliyorsa yapılmış.

Bildiğiniz üzere Fortnite çapraz platformlu bir oyun olduğu için PC sürümüyle oynayan oyuncularla, mobil sürümüyle oynayan oyuncular aynı anda, aynı oyunu oynayabiliyor. Fakat PUBG için aynısını söylemek mümkün değil. Mobilden giren oyuncular mobilden bağlananlarla, bilgisayarlarından giren oyuncular da bilgisayarından oynayan oyuncularla oynayabiliyor ancak.

Bunlara ek olarak oyun Türkçe dil desteği de henüz sunmuyor.

PUBG Mobil Uygulamada Bot Mu Kullanıyor?

Çıkan haberlere göre PUBG’nin bot oyuncu kullandığı ve yeni başlayan oyuncuların bile oyunu hemen kazanabildiği söyleniyor. Geliştiricilerin boş oyunları doldurabilmek için bot oyuncular eklediği iddia ediliyor. Diğerlerine oranla daha fazla gerçek olmayan oyuncuyla karşılaşıldığı için kazanmanın ve aim özelliğiyle öldürmenin daha kolay olduğu dolaşan haberler arasında.

PUBG Mobil

Oyun şimdilik ücretsiz. Google Play ve AppStore’da ilk sıralara yerleşmiş durumda. Daha sonra ücretlenmesi bence şu an söz konusu değil. Çünkü PUBG’nin rakipleri sıkı çalışıyor ve gerçekten iyi iş çıkarıyorlar zira uygulama çıkmadan önce Fortnite ve RULES OF SURVIVAL gibi battle royal olan oyunlar gayet ilgi görmekteydi. Bu ani çıkışla bütün listeleri sallayan PUBG’nin başarısı devam edecek ve biz de sizlere aktaracağız gibi görünüyor.

PUBG MOBILE
PUBG MOBILE
Developer: Level Infinite
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.