Sculpt+ akıllı telefonunuzdan heykeller yapmanıza yarayan bir mobil uygulama. Önünüzdeki kili eğip bükerek şekiller ve figürler yapabilirsiniz.

Kil küresiyle başlayıp sanat eserleri çıkarabileceğiniz uygulama Google Play Store’da 100.000+ indirme sayısına sahip ve verimlilik kategorisinde bulunuyor.

Sculpt+ Nasıl Kullanılıyor?

İlk başta karşınıza bir küre çıkıyor, sol üstte bulunan butonlardan “Matcaps” olanına tıklarsanız önünüzdeki kürenin malzemesini, görünüşünü değiştirebiliyorsunuz. “Tint” menüsüyle de renk skalasından dilediğiniz rengi seçebiliyorsunuz.

Yine yukarı kısımda bulunan ayna simgesine dokunarak, küre üzerinde yaptığınız oynamaları sağ ve sol olarak eşit dağılmasını engelleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde aynı zamanda 3 boyutlu döndürme de var. Yaptığınız heykele her açıdan bakabiliyorsunuz da. Hemen yanındaki kamera ikonuna dokunduğunuzda perspektif ayarlarını yapabilmek mümkün.

Üst menünün en sağında bulunan üç noktaya tıkladığınızda ise “Yeni, kaydet, farklı kaydet, dışa aktar, tercihler, projeler…” gibi seçenekler göreceksiniz. Dilerseniz yaptığınız heykelinizi (.obj) formatında dışarı aktarabiliyorsunuz.

Üç noktanın hemen altında “Sculpting Tools” butonu var. Buradan yapacağınız değişiklikleri araçlara göre değiştirebiliyorsunuz, heykelinize yumuşak darbelerle şekil verebileceğiniz gibi sert ve keskin araçları da buradan elde edebiliyorsunuz.

Sculpting Tools butonunun altında yer alan “Alpha” ile de desenlerle birlikte oymalar ya da kabartmalar yapma şansınız var.

Dilerseniz tıpkı Adobe Photoshop gibi katmanlı çalışmalar da yapabiliyorsunuz. Ekranın orta-sağ köşesinde bulunan oka tıkladığınızda katman pencerecesi açılıyor, isterseniz yenisini ekleyebiliyorsunuz, isterseniz de katmanlar arası geçiş sağlayabiliyorsunuz. Oluşturacağınız katmanlar sayesinde kendinize kılavuzlar oluşturabilirsiniz ve bu kılavuzları göz işaretine tıklayarak ekranda görünür ya da görünmez yapabilirsiniz.

Ekranın sağ alt köşesinde bulununan hashtag butonuna tıklayarak ızgara özelliğini açabilir, çalışma yüzeyinizi görebilirsiniz. Hatta kilit butonuyla da ayarı kilitleyebilir, Sculpt+ ile yaptığınız heykelciğinizin dönmesini engelleyebilirsiniz.

Uygulamanın sol alt köşesindeki “Strength” butonuyla seçmiş olduğunuz aracın etkisinin ne kadar olacağını belirliyorsunuz, hemen üzerinde bulunan buton ile de aracın büyüklüğünü belirliyorsunuz.

Son olarak da sol orta kısımda bulunan dalga butonuyla yaptığınız kabartmaları ve oymaları (-) ve (+) işaretleriyle düzeltebilir ya da artırabilirsiniz.

Sculp+ bütün bu özellikleri kullanılabilirse gerçekten çok detaylı bir heykel çıkarmanıza yarayan bir uygulama. Uygulamayı Google Play Store’dan indirebilir ya da aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz. Uygulama şu an için Apple App Store’da bulunmamakta.

Sculpt+
Sculpt+
Developer: Endvoid
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.