Intel, 10nm yongalarını uzayan gecikmelerin ardından piyasaya sürdü, ancak Intel önümüzdeki süreçte 7nm gelecek nesil yongalar için gecikmelere sebep olan sorunların olduğunu açıkladı.

Intel’in Q2 2020 kazançları açıklandığında şirketin 7nm tabanlı CPU ürün zamanlaması önceki beklentilere göre yaklaşık olarak altı ay, 2021 yılının sonuna doğru yani başlangıçta planlanan varıştan geri itti. Intel’in CEO’su Bob Swan’ın 7nm sürecinde “kusur modu” olarak adlandırdığı sorundan dolayı en az 2022’ye kadar bir gecikme olacağı belirtiliyor.

Intel ‘in Yeni Nesil 7nm Yongaları 2022’ye Kadar Ertelendi

Intel, mevcut 7nm üretimi ile ilgili ortaya çıkan sorunların yüzünden üretimin, yol haritasının bir yıl gerisinde kaldığı anlamına geldiğini söylüyor. Bununla birlikte, ortaya çıkan sorundan dolayı şirket, programın bir yıl gerisinde kalmanın sadece altı aylık piyasa gecikmesine neden olacağını belirtiyor. Karşılaştırma için örnek olarak AMD (Advanced Micro Devices) baz alınabilir, aylardır 7nm mimarisine dayanan kendi Ryzen 4000 yongaları, Intel’in sunduğu tekliflerden daha iyi performans göstermiş durumda.

Bu durum Intel için plan bozucu değil. Şirket, bu yıl içerisinde dizüstü bilgisayarlar için 10.Nesil Tiger Lake çipleri serisini başarabilmek için 11. Nesil Tiger Lake çiplerini piyasaya sürüyor. Intel ayrıca ilk ürünlerini 12’inci Nes Alder Lake (Tiger Lake’in halefi) serisinden, şirketin uzun zamandır beklenen ilk 10 nm masaüstü CPU’ları da dahil olmak üzere 2020’nin sonuna doğru piyasaya sürmeyi bekliyor.

Intel’in 2. Çeyrek için gerçek finansal sonuçları da olumlu. Intel’in dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarların işlemcilerini yapan Müşteri Bilgi İşlem Grubu, geçen yıla göre yüzde 7’lik bir iyileşme ile 9.50 milyar dolar gelir elde etti. Intel, bu belirlenen sonuçların pandeminin neden olduğu evden çalışan ve öğrenen kullanıcılardaki artış nedeniyle dizüstü bilgisayar satışlarındaki artışlardan kaynaklandığını söylüyor. Intel’in ikinci çeyrek geliri de yıllık %20 artışla 19.7 milyar dolar olduğu öğrenildi ve büyük ölçüde Intel’in veri merkezi bellek çözümleri bölümlerindeki önemli büyümeye yardımcı oldu.

Bunların yanında 7nm yongalara ulaşma gecikmesi şirket için önemli bir sorun. Intel’in 14nm inşasını gelecek nesiller için genişletme planlaması varsa önümüzdeki süreçte daha fazla 10nm ürün göreceğiz.

PAYLAŞ