16 yaşındaki liseli Apple’ı hackleyerek gündeme oturdu. Teknoloji devinin ana sistemini hackleyen genç şaşkınlık yarattı.

16 yaşındaki liseli Apple’ı

16 Yaşındaki Liseli Apple’ı Nasıl Hackledi?

Veri güvenliği ile ilgili endişe verici pek çok gelişmeye şahit olduğumuz bir yılın içindeyiz. Son gelişme ise Apple cephesinde yaşandı. Güvenliğin en üst düzeyde tutulduğuna dair açıklamalarına sık sık rastladığımız Apple, şaşırtan bir haberle gündeme geldi.

İddiaya göre 16 yaşındaki bir lise öğrencisi Apple’ın ana sistemini hackledi. Üstelik genç adam Apple’ın ana bilgisayar sisteminde korunan 90 gb’lık veriyi de indirdi.

Söz konusu iddia Avustralyalı The Age gazetesinde yer aldı. Buna göre Victoria Çocuk Mahkemesi şimdi yaşı 17 olan ve ismi açıklanmayan bir lise öğrencisinin bu eylemi evindeki bilgisayardan gerçekleştirdiğini ve hack işleminden sonra müşterilerin hesaplarına eriştiğini duyurdu.

16 yaşındaki liseli Apple’ı

Apple’da Çalışmak İstiyordu

Geçen sene Apple’ı hackleyen genç adam aslında dev şirkette çalışmak istiyordu. Avukatı tarafından paylaşılan bu bilgiye ek olarak gencin bir yıl boyunca defalarca Apple’ın sistemine girdiği de belirtildi.

Apple da söz konusu olayla ilgili açıklama yaptı ve izinsiz erişimin tespit edildiğini ve durumun kontrol altına alındığı vurgulandı.

Polisin gencin evine yaptığı baskının ardından bilgisayarında ‘hacky hack hack’ isimli bir klasör ele geçirildi. Bu klasörde hacklemeyle ilgili veriler yer alıyor. Bununla birlikte ele geçirilen iki adet Apple dizüstü bilgisayarın seri numaraları Apple’ın sistemine giren cihazların seri numaraları ile uyuşuyor.

Söz konusu olayın ardından akıllarda tek bir soru var. Veri güvenliğini sağlamak için gerçekçi önlemler alınmıyor mu? Android ile en büyük farkı veri güvenliğini sağlamadaki yeterliliği olan iOS tabanlı cihazlar bu son gelişme ile çok da güvenli olmadıklarını gözler önüne sermiş oldu. Apple’ın bu skandalın ardından veri güvenliğine yönelik daha sıkı çalışmalar yapması bekleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.