Android Q henüz gelmedi ancak hakkındaki söylentiler her geçen gün artıyor. Android’in bir sonraki sürümü olacak olan Android Q yeni güvenlik önlemleri ile dikkat çekecek.

Android Q

Android Q Hangi Güvenlik Önlemleri ile Gelecek?

Eğer Android Q sürümünü akıllı cihazınıza yüklemeye hazırlanıyorsanız, bir dizi güvenlik önlemine hazırlıklı olun. Çünkü son sürüm eski uygulamalarda güvenlik uyarısı gösterebileceği söylentileri ile gündeme geldi.

Android P’nin popülerliğini kısa sürede geride bırakacak olan Android Q ile ilgili dikkat çeken bilgiler ulaşmaya başlıyor. Buna göre yeni sürüm, geliştiriciler için daha önce olmayan bazı yenilikler sunmaya hazırlanıyor.

Ayrıca bazı uygulamalara da kısıtlamaların getirileceği konuşuluyor. Kısıtlamaları aşmak için hedef API seviyesini yükseltmeyen uygulamalar da bulunuyor. Ancak her kısıtın bu yöntemle aşılması pek de mümkün olmayacak gibi görünüyor.

Konuyla ilgili dikkat çeken bir keşif Android Open Source Project’ten geldi. Buna göre Android 5.1 Lollipop veya öncesi sürümlerde yer alan uygulamalarda uyarı gösterecek. Peki bu uyarının amacı ne? Bize ne anlatmak istiyor?

Bunun için Google’ın geçen sene Aralık ayında Play Store’a getirdiği kuralı anımsamak yeterli olacaktır. Bu kurala göre 1 Ağustos 2018 sonrasında mağazaya yüklenen uygulamaların API seviyesinin 26 veya üstü olması gerekiyor.

Önceki uygulamaların da gelen güncellemelerle API seviyesini 26 veya üstüne taşıması talep ediliyor. Bu kural ile sıkça güncellenen uygulamaların güvenlik, gizlilik, bellek optimizasyonu ve hatta pil ömrü gibi önemli konularda işlevlere uygun hale getirilmesi amaçlanıyor.

Android Q

 

Elbette bu eski sürümdeki uygulamaların çalışmayacağı şüphesini doğurdu. Ancak durum oldukça farklı. Eski sürümler de çalışabilecek çünkü geliştiriciler API seviyelerini ayarlayabilme şansına sahip. Ancak Android 9 Pie, kullanılan uygulamaların eski olduğuna dair bildirim göndererek geliştiricileri güncelleme yapmaları konusunda harekete geçirmek istiyor.

Şimdi benzer bir durum Android Q için de geçerli. Belki eski uygulamaların Android cihazlarda kullanılması engellenmeyecek ancak güncellemeleri teşvik edecek gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.