Facebook ücretli olacağı haberleri ile gündeme geldi. Aslında popüler uygulamanın en büyük artısı sunduğu hizmetlerin ücretsiz olmasıydı. Çıkan haberler kullanıcıları hem meraklandırdı hem de endişelendirdi. İşte detaylar…

Facebook Ücretli

Facebook Ücretli Döneme Geçiyor

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, uygulamanın ücretsiz olması ile övünürdü. Ancak öğrenilen son bilgiye göre bu dönem sona eriyor.

Facebook’taki paralı dönem ne zaman başlayacak? Hangi alanlarda kullanıcılardan ücret talep edilecek, gelin birlikte inceleyelim.

Facebook Ücretli

Ücretli Abonelik Dönemi

Sosyal medya kullanıcısıyım diyen hemen hemen herkesin bugün bir Facebook hesabı bulunuyor. Bunun belki de en büyük nedeni, Facebook’un bu konudaki ilk mecralardan biri olması ve özelliklerini ücretsiz olarak sunmasıydı.

Ancak uygulamanın ücretsiz olması, pek çok kişinin birden fazla hesap açmasına yol açtığı gibi, bilgi kirliliğinin de daha fazla hissedilmesinin nedenleri arasındaydı. Dolayısıyla madalyonun iki yüzü vardı diyebiliriz.

Üstelik Facebook, gençlerin ilgisini çoktandır kaybetmiş durumda. Belki de bu yüzden toparlanmak için yeni yöntemler denemeye başladı. Bu yöntemlerden biri de uygulamayı ücretli hale getirmek. Platform yakında 4.99 dolardan başlayan abonelik ücretleri ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Bu sayede özel içerik üreten Facebook grupları, kullanıcılarından abonelik ücreti alabilecek. Kısacası bu süreç en çok grup yöneticilerine yarayacak; çünkü bu sayede grup abonelikleri ücretli olabilecek.

Abonelikler, aylık şekilde gerçekleştirilecek. Bununla birlikte abonelik ücretleri 29.99 dolardan daha fazla olmayacak. Özel içerik üreten gruplar, 4.99 dolar ile 29.99 dolar aralığında bir fiyat belirleyerek abone kabul edecek.

Facebook, başlangıç aşamasında grupların aldığı ücretlerden kâr da talep etmeyecek. Ancak sonraki dönemlerde kardan pay almayı planladığı da üzerinde tartışılmayacak bir gerçek.

Sıradan Kullanıcı için Ne Değişecek?

Aslında sıradan kullanıcı için değişen pek bir şey olmayacak. Yalnızca katılmak istediğiniz bazı gruplar için ücret ödemeniz beklenecek.

Facebook kullanıcısı, grup üyelikleri için ücret ödemek ister mi veya bu proje ne kadar olumlu sonuç doğurur, henüz öngörmek oldukça zor.

Ancak sınırların aşıldığı bu çağda, Facebook’un gün geçtikçe gelir odaklı politikalarla kullanıcıya çeşitli sınırlamalar getiriyor olması, bekleneni elde edemeyeceği ihtimalini güçlendiriyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.