Apple Shazam Uygulamasını satın almak için Avrupa Birliği ülkelerinin onayını almayı başardı. Bilindiği gibi müzik keşif uygulaması olan Shazam’ın satın alınmasına AB ülkelerinin bazıları karşı çıkmıştı. Bunun sonucunda da Apple’ın bu talebi ile ilgili durdurma kararı alınmıştı.

Apple Shazam

Apple Shazam Konusunda Artık Özgür

Apple, müzik keşif uygulaması Shazam’ı almak istiyordu. Ancak AB ülkeleri bu isteğe karşı çıkınca işler karıştı. Ancak yapılan incelemenin ardından satın almada bir engel olmadığı belirlendi. Bu sayede Apple Shazam’ı satın alma hayaline artık kavuşabilecek.

Aslında bu kararın çok daha önce alınması bekleniyordu. Çünkü Apple Shazam’ı geçen yılın sonunda almak istedi ve bunun için de 400 milyon dolar teklif etti. Ancak Avrupa Birliği ülkeleri bu satın almanın haksız rekabete yol açacağını savundu. Bu nedenle de satış ile ilgili durdurma kararı alındı.

Süreç sıkıntılı bir şekilde ilerlese de son gelişmeler ABD merkezli teknoloji devinin yüzünü güldürdü. Artık bu satın almanın önünde herhangi bir engel bulunmuyor.

Apple Shazam

Shazam Satılacak Mı?

Avrupa Birliği yürütme organı olan Avrupa Komisyonu söz konusu inceleme işlemini gerçekleştirdi ve Apple’ın lehine olacak şekilde kararını verdi.

Bu karara göre Apple’ın Shazam’ı satın alması tüketicinin aleyhine bir durum yaratmayacak. Bununla birlikte tercihleri de azaltmayacak. Sonuç bu olunca, Apple’ın da bu satın alma için önü açılmış oldu.

Konuyla ilgili bir açıklama da Avrupa Birliği yetkilisi olan Margrethe Vestager’den geldi. Vestager bu açıklamada, “Shazam’ın Apple tarafından satın alınmasının dijital müzik yayını pazarındaki rekabeti azaltmayacağını gördük.” dedi.

Vestager’e göre söz konusu veriler dijital ekonomi için anahtar niteliğinde. Bu nedenle söz konusu satın almaların çok dikkatli bir şekilde incelenmesi büyük önem arz ediyor.

Bakalım bu kararın ardından Apple Shazam’ı satın almak için harekete geçecek mi?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.