Apple ve Amazon bilindiği gibi dünyanın en değerli şirketleri. Ancak bazen işler her zaman istenildiği gibi gitmeyebiliyor. Bu durum iki dev şirketin canını oldukça sıktı. Peki Amazon ve Apple neden 100 milyar dolar kaybetti? Detaylar haberimizde…

Apple ve Amazon

Apple ve Amazon Neden Para Kaybetti?

Apple ve Amazon için hiç iyi bir hafta olmadı. Dev şirketlerin piyasa değerinden son 4 işlem günü için tam 100 milyar dolar eridi.

Bilindiği gibi söz konusu dev şirketler New York Borsası’nda işlem görüyor. İki şirket de son 4 işlem günü verilerine göre yaklaşık 100 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Dört günlük kaybın bedeli iki şirket için de son derece ağır oldu.

Apple, geçen hafta Salı günü 228,36 dolardan kapatmıştı. Bugün ise hisselerin değeri 21,33 dolara geriledi ve değer kaybı yüzde 4,4’ü buldu.

Bu süreçte Apple’ın piyasa değerinde de düşüş gözlemlendi. 1,1 trilyon dolar olan hisse değeri 1,05 trilyon dolara geriledi. Bu da firmanın piyasa değerinin 50 milyar dolar silindiğini gözler önüne seren çarpıcı bir durum oldu.

Apple ve Amazon

E-Ticaret Devini Zorlayan Hafta

Benzer bir durum da Amazon cephesinde yaşandı. Şirketin geçen hafta Salı günkü hisse değeri 2.039,51 dolardı. Bugün ise 1,939,01 dolardan tamamlandı. Bu da 4 günlük süreçte yüzde 4,9’luk bir düşüşü ifade ediyor.

Dönem göz önüne alındığında şirketin piyasa değeri de 994,7 milyar dolardan 945,7 milyar dolara gerilediği anlaşılıyor. Yani dev şirketin piyasa değerinde 49 milyar dolarlık bir erime söz konusu.

Görünen o ki tüm dünyada hayranlık uyandıran iki şirketin piyasa değeri toplamda 99 milyar dolar eridi. Bu durum elbette yatırımcıları bir hayli üzdü.

Aslında 2018 yılı iki şirket için de hayli parlaktı. Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara yükselmiş, bu durum dünya tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçmişti. Benzer şekilde Amazon da geçtiğimiz hafta bu seviyeye ulaşarak tarihe geçen şirketlerden ikincisi olmuştu.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.