Rusya Viber uygulamasını da yasaklayabilme ihtimali ile gündemde. Geçtiğimiz aylarda Telegram uygulamasını yasaklayan ülke, benzer bir kararı Viber için de aldırabilir.

Rusya Viber

Rusya Viber Uygulamasını Neden Kaldırıyor?

Rusya, mobil uygulamalara savaş açtı. Geçtiğimiz aylarda Federal Güvenlik Servisi (FSB) Telegram’dan şifreleme anahtarlarını paylaşmasını istemişti. Telegram bu talebi reddedince, ülkesinde yasaklandı. Bu yasağın ardından Ruslar, protesto gösterileri düzenledi ancak kararın geri alınmasında etkili olamadı.

Benzer bir adım da Viber uygulaması için gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, “Federal Güvenlik Servisi, mahkemeye gitmesi halinde Telegram’ın yasaklanmasını sağlayan karara benzer bir kararı Viber için de aldırabilir.” Sözleri ile durumun ciddiyetinin altını çizdi.

Rusya Şifreleri Neden İstiyor?

Facebook’un milyonlarca kullanıcısının verilerini paylaşarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçimlere etki etmesi büyük bir skandal olarak tüm dünyada yankı buldu. Bu olay, sosyal medya platformlarının göründükleri kadar masum olmadıklarını gün yüzüne çıkardı.

Durumun ciddiyetini fark eden ülkeler de, kendi yerli uygulamalarına yönelmeye başladı. Bununla birlikte Rusya da, Telegram gibi uygulamalardan şifre kodlarını talep ederek “terörist avı”na başlamak istedi. Ancak bu istek karşılık bulmadı.

Telegram’ın kurucusu Pavel Durov, bu isteğin insan haklarına aykırı olduğunu savundu. Bu karşılık nedeni ile de ülkesinden sürgün edindi. Milyonlarca üyesi olan uygulama da yasaklandı. Tepkiler henüz dinmemişken benzer bir kararın başka bir uygulama için de getirilebileceği haberi gündeme bomba gibi düştü.

Viber de Yasaklanabilir

Konuyla ilgili iddiayı ortaya atan Rus Bakan Nikiforov oldu. Rus haber ajansı TASS’a açıklama yapan bakan, uygulamaların şifreleme anahtarlarına erişim için FSB’nin tam yetkili olduğunun altını çizerek gözdağı verdi.

Viber ile de benzer bir sorun yaşanması durumunda, FBS’nin mahkemeye gidebileceğini belirten bakan, Telegram’ın yasaklanmasını sağlayan kararın benzerinin söz konusu uygulama için de alınabileceğinin altını çizdi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.