Borsa İstanbul sahte mobil uygulama ile ilgili gelişmeler hakkında kamuoyuna bilgi verdi. Son dönemde Borsa İstanbul AŞ.’nin Android mağazalarında bulunan uygulamasının bir benzeri tespit edilmişti.

Borsa İstanbul sahte mobil uygulama

Borsa İstanbul Sahte Mobil Uygulama Uyarısı Yaptı

Ekonominin nabzını tutan Borsa İstanbul çağın gereklerini yerine getirerek Google Play mağazasından indirebileceğiniz bir Android uygulaması geliştirdi. Pek çok kullanıcının aktif olarak tercih ettiği bu uygulama ile ilgili tehlike çanları ise yatırımcıları tehdit etti.

Borsa İstanbul’un hem iOS hem de Android cihazlar için uygulaması mevcut ancak Android uygulamanın bir benzeri olan sahte uygulama kullanıcı güvenliğini tehdit ediyor.

Açıklama Borsa İstanbul’dan geldi ve yapılan açıklamada, Android mobil uygulamanın benzerinin piyasaya sürüldüğünün bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Yapılan açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

“Mobil uygulamamızı yükleme aşamasında kurumumuz tarafından herhangi bir kişisel bilgi (ad, soyad, telefon numarası ve benzeri) talep edilmemekle birlikte sahte uygulamada kişisel bilgilerin talep edildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Kamuoyunun bu uygulamanın varlığı konusunda bilgi edinmesi, bu tür sahte uygulamaların kullanımının önüne geçilmesi bakımından oldukça önemlidir. Borsa İstanbul AŞ olarak, yatırımcı ve takipçilerimizin mağdur olmasını engellemek için söz konusu uygulamanın kapatılmasına yönelik ilgili makamlarla irtibata geçilmiştir. Bu sahte uygulamalar hakkında tüm merciler nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve yasal yollara başvurulmuş olup takipçilerimizin/yatırımcıların/vatandaşların mağdur olmamaları için bu sahte uygulamalar konusunda dikkatli olmalarını önemle belirtiriz.”

Borsa İstanbul sahte mobil uygulama

Uygulamayı İndirirken Dikkat!

Kullanıcılar bazı mobil uygulamaları incelemeden indirme eğiliminde olabiliyor. Ancak mobil uygulamayı indirmeden önce kim tarafından geliştirildiğinin iyi analiz edilmesi son derece önemli.

Bununla birlikte her uygulama için geçerli olan bir diğer kıstas da verdiğiniz izinler. Mobil uygulamanın sizden istediği bilgilere ve izinlere dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece güvenliğinizi riske atmadan mobil uygulamaları kullanabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.