Microsoft Skype Classic desteğini sonlandırıyor. Skype, kullanıcılar arasında metin, ses, görüntü paylaşımı sağlayan Microsoft programı. Skype’ı kullanmaya ücretsiz olarak başlayabilirsiniz. Diğer Skype kullanıcılarını görmek, bu kişilerle konuşmak ve anlık mesaj üzerinden mesajlaşmak, ücretsiz olarak yapabileceğiniz özelliklerinden.

Düşük bir ücret karşılığında telefonlara çağrı gönderme, SMS gönderme gibi özelliklere erişim sağlayabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak Skype’ı telefon, tablet, bilgisayar hatta Skype’ı özellikle televizyonunuzdan kullanabilirsiniz. Peki Microsoft Skype Classic desteğini neden kesti?

Microsoft Skype Classic

Microsoft Skype Classic Niçin Desteğini Kaldırıyor ?

Kullanıcı sayısı günden güne biraz daha düşen ve hantal yapısı ile rakiplerinden geri kalan Skype cephesinde hareketlilik olduğu söyleniyor. Microsoft, Skype’ı her geçen gün biraz daha geliştirmeye çalışıyor.

Şirket, son yaptığı iyileştirme sonucunda kullanıcılar tarafından oldukça tepki toplamış. Bu yüzden Microsoft mevcut kullanıcıları kaybetmemek adına tasarımı iyileştirme çalışmaları başlatmıştı.

Microsoft tarafından yapılan son açıklamaya göre, Skype Classic ve Skype 7.0 desteği 1 Kasım itibari ile sonlandırılacak. Bu yüzden kullanıcıların Skype ürünlerini bir an önce Skype 8.0 sürümüne güncellemesini belirten Microsoft, “Eski sürümleri bir süre daha kullanmaya devam edebilirsiniz ancak herhangi bir kesinti yaşamamak için güncellemeyi bugün gerçekleştirmenizi öneririz” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Microsoft’un, Skype’ın iOS ve Android sürümlerine özel olan ve Snapchat’in ‘Stories’ özelliğinden kopyalanarak yazılıma entegre edilen Highlights özelliğinin fişini çekeceği söylenmişti.

Microsoft Skype Classic

Skype Classic Ne Kadar Süre Daha Kullanılabilecek

Microsoft, kullanıcıların daha ne kadar süre Skype Classic veya Skype 7.0 sürümünü kullanabileceği konusunda net bir tarih vermedi. Fakat yapılan açıklamalar doğrultusunda eski Skype sürümü kullanıcılarının Aralık 2018’i görmeme ihtimali kuvvetle muhtemel gözüküyor. Skype kullanıcılarının Skype erişimlerini kesintiye uğramadan devam ettirebilmeleri için bir an önce Skype sürümünü güncellemeleri gerekiyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.