Oyunlar, sağlık uygulamaları, müzik uygulamaları, güvenlik uygulamaları diye sıralasak sonsuza kadar uzayabilecek bu listede yer alan uygulamaların bir kısmı ücretli iken bazıları ise ücretsizdir.

Android’in içeriğinde yer alan Google Play Store aracılığı ile ihtiyacınız olan android uygulama türüne anında erişebiliyorsunuz.

Son zamanlarda Android kullanıcılarının en merak ettiği meselelerden birisi de google play’in en pahalı uygulaması hangisidir olarak karşımıza çıkıyor. O halde hadi gelin sizlerle en pahalı 5 uygulamaya bir göz atalım:

4-Most-Expensive-Android-Games.jpg

Black Diamond

Uygulamanın fiyatı 13.370 $. Mobil uygulama mağazasından ücretli olan ve kullanışlı olan binlerce uygulama ile eş değer fiyattaki bu uygulamanın özellikleri ise şunlar;

Hiçbir şey.

Evet yanlış duymadınız. Bu uygulama hiçbir işe yaramıyor. Sadece çevrenizdeki insanlara ne kadar zengin olduğunuzu gösterebileceğiniz bir uygulama.

Most Expensive Game

Oyunun isminin Türkçe karşılığı: En Pahalı Oyun. Oyunun içeriği hakkında size detaylı bilgi aktarmak istersek özellikleri şu şekilde;

Yine hiçbir şey…

Evet, bu uygulamada ismi ile uygulama mağazasında kendisini öne çıkaran ancak adının “En Pahalı Oyun” olmasından öteye gidemeyen bir uygulama. Uygulamanın satın alma sayısı ise 1-5 arasında görülüyor. Fiyatı ise 400 TL. Bu fiyatı ile en pahalı android oyunları arasında da liste başına oynuyor.

en-pahalli-uygulamalar

Emergency Central

Google Play Store’da 159,95$’a satışa sunulan bu uygulama tıbbi alan ile ilgilenenler için hazırlanmış bir yazılımdır. Özellikleri;

-Tüm tıbbi komplikasyonlar ile ilgili bilgi içerir.

-Gerçekleşen komplikasyonları şekil ve durum ile tanımlar.

-Bu komplikasyon ile ortaya çıkan semptomları belirtir.

-Semptomların ortadan kaldırılması için yapılabilecek müdahaleleri ortaya koyar.

Özellikle hemşireler ve teknisyenler için faydalı olarak nitelendirilen bu uygulamanın benzer fiyatlarda ikamelerinin olduğu da Google Play Store’dan görüntülenebiliyor. Uygulamanın uçsuz bucaksız veri tabanını dikkate aldığımızda aslında fiyatı ile eş değer bir hizmet sunduğunu söyleyebiliriz.

en-pahalli-android-uygulama-hangisi

Vuvuzela World Cup Horn Plus

2010 Dünya Kupası’nın unutulmaz kılan Vuvuzela’nın Android uygulaması ile Vuvuzelanızı her an yanınızda taşırsınız. Tabii 200 $ karşılığında. Özellikleri ise;

-Telefonunuzun mikrofonuna üfleyerek vuvuzela sesini hoparlörünüzden çıkarın!

Evet, bu temel özelliği ile Vuvuzela uygulamasını 200 $ ödeyerek Google Play Store’dan edinebilirsiniz. Ayrıca çok daha ucuz bir miktarda ödeme yaparak gerçek bir Vuvuzela’nın da sahibi olabilirsiniz.

Got Cash?

Adı ile pahalı olduğunu ortaya koyan bu mobil uygulamanın fiyatı 200$ ve çok şaşırtıcı özellikleri var;

-Hiçbir şey.

Evet bu uygulama da Android mağazasından telefonunuza indirerek sadece zengin olduğunuzu gösterebileceğiniz, hiçbir niteliği olmayan bir uygulamadır. Sadece widget olarak ana ekranınızda yer alan ve uygulamanın sahibi olduğunuzu, bu fiyatı bu basit uygulama için ödediğinizi ortaya koyan uygulama, hediye olarak da sevdiklerinize alabileceğinizi vurguluyor. Hediye aramak yerine sevdiğiniz kişiye zengin olduğu hissini verebileceğinizi ve zengin bir tanıdığı olduğunu hissetmesini sağlayabileceğinizi, uygulama açıklamasında açıkça beyan ediyor.

Bu şekilde sıraladığımız pahalı mobil uygulamaların hepsine yakından baktığımızda aslında içerik olarak bir fayda sağlamadıklarını ancak yine de düşük sayıda olsa bile indirilmelerinin söz konusu olduğunu görebiliyoruz. Hem ticari hem de sosyolojik açıdan bu uygulamaları değerlendirdiğimizde aslında nitelikleri ile fiyatları arasında bir denge olduğunu düşünebiliriz. Çünkü hiçbir özelliği olmayan, yalnızca bir widget olarak ana ekranınızda bulunabilen bu uygulamalar, kişilerin gösteriş yapabilmeleri ve zengin olduklarını ortaya koyabilmeleri için iyi bir araç.