Facebook kullanıcıları ile ilgili paylaşılan bir veri oldukça kaygı verici olarak değerlendirildi. Buna göre dört Facebook kullanıcısından biri hesabını siliyor!

Facebook Kullanıcıları

Facebook Kullanıcıları Neden Hesaplarını Kapatıyor?

Facebook belki de internet devrimi niteliğinde bir uygulamaydı. Dünya üzerindeki hemen hemen her ülkede kullanıcısı bulunan uygulama kullanıcılarının güvenini 2018 yılının başında patlak veren Cambridge Analytica skandalı sonrası kaybetti.

Skandalın etkileri uzun zaman sürdü ve hatta diğer uygulamalara da yansıdı. Pek çok kez skandalı örtmeye çalışan uygulama belki görünürde çok büyük bir zarara uğramadı. Ancak zamanla kullanıcılarının davranışları ile ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Kullanıcılar bir bir uygulamayı terk etmeye başladı.

Yapılan son araştırma Amerika Birleşik Devletleri’nde Pew Research Center şirketi tarafından gerçekleştirildi. Buna göre kullanıcıların yüzde 26’sı son bir yıl içinde Facebook uygulamasını mobil telefonlarından sildi. Kullanıcıların yüzde 54’lük kısmı ise Facebook gizlilik ayarlarında değişikliğe gitti.

Söz konusu anket 29 Mayıs ile 11 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi. Ankete katılan kişi sayısı beş bini buldu. Katılımcıların cevapları Facebook’un durumunun ne kadar vahim olduğunu da gözler önüne serdi.

Buna göre katılımcıların yüzde 42’si Facebook hesabını haftada yalnızca bir kez kontrol etmek için açıyor. Ankete katılan her on kişiden biri de Facebook’un topladığı tüm kişisel verilerini cihazlarına indirmiş durumda.

Facebook Kullanıcıları

Genç Kullanıcı Kaybediliyor

Kullanıcıların yaş gruplarına yönelik yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar da son derece tutarlı bir tablo çiziyor. Buna göre genç kullanıcılar çevrimiçi kimlikleri konusunda çok daha özenli ve dikkatli bir tablo çiziyor.

Facebook gizlilik ayarlarını değiştiren kullanıcıların 18-29 yaş grubunun üçte ikisini oluşturması da dikkat çeken bir veri olarak karşımıza çıkıyor. Hatta bu yaş grubundaki kullanıcıların yarısının uygulamayı akıllı cihazlarından kaldırdığı da elde edilen sonuçlar arasında yer alıyor.

Facebook genç kullanıcılarını teker teker kaybederken 65 yaş ve üzeri grupta durum nasıl? Bu yaş grubundaki kullanıcıların sadece yüzde 10’u uygulamayı silme kararı almış. Üçte birlik bölümü ise gizlilik ayarlarını değiştirmiş.

Görünen o ki Facebook skandalın ardından özellikle genç kullanıcılarını kaybetme eğiliminde. Bakalım bu tablo önümüzdeki günlerde dev şirketin geleceğini nasıl etkileyecek?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.