Hindistan popüler uygulamaları yasaklayacağı iddiası ile gündeme geldi. Söz konusu iddia Reuters tarafından duyuruldu.

Hindistan popüler uygulamaları

Hindistan Popüler Uygulamaları Neden Yasaklıyor?

Sosyal medyanın en tartışmalı şekilde kullanıldığı ülkelerin başında, hiç kuşkusuz Hindistan geliyor. Daha önce pek çok kez sonu ölümle sonuçlanan olayların meydana geldiği ve tüm bu olaylarının sebebinin sosyal medya olduğu Hindistan ile ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.

Reuters’ta yer alan habere göre; Hindistan hükümeti, telekomünikasyon şirketlerine resmi yazı gönderdi ve Facebook, Instagram, WhatsApp gibi uygulamaların engellenmesini talep etti. İddiaya göre uygulamaların yasaklanması için de çalışmalar başlatıldı.

Hindistan popüler uygulamaları

Hindistan Uygulamaları Yasaklayacak Mı?

Geçtiğimiz günlerde Hindistan WhatsApp’ta yayınlanan yalan haberler nedeniyle insanların linç edilerek öldürülmesi ile gündeme gelmişti. Bu olaylar henüz yankılarını sürdürürken Hindistan’ın bazı platformları yasaklamak için harekete geçtiği iddiası ortaya atıldı.

Hindistan, sosyal medya üzerinden uygunsuz fotoğraf paylaşan, yalan haberleri yayan kişilere savaş açmış durumda. Bunun en önemli sebebi, yaşanan talihsiz olaylar.

Reuters, söz konusu durum ile ilgili Hint yönetimine ait olduğu öne sürülen yazışmaları ele geçirdi. Telekomünikasyon şirketlerine gönderilen bu mektuplarda açıkça bazı sosyal medya platformlarının engellenmesi istendiği belirtildi.

İddiaya göre gönderilen mektupta “Sizden ricamız, internet üzerinden Instagram/Facebook/WhatsApp/Telegram ve benzeri uygulamaların nasıl engelleneceğine dair desteğinizi istiyoruz. Bu konuda farklı yöntemleri söylemeniz gerek.” ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili Facebook’tan henüz bir açıklama gelmedi. Telegram da konuyla ilgili yöneltilen soruları yanıtsız bırakmayı tercih etti. Hint yönetiminden bir yetkili ise bu ricanın acil durumlar için bir önlem olarak görülmesi gerektiğini açıkladı.

Milyonlarca sosyal medya kullanıcısının bulunduğu Hindistan’da uygunsuz mesajların yayılmasını önlemek için aynı anda en fazla beş kişiyle mesajlaşılabiliyor ve sohbet gruplarındaki kişi sayısı sınırlandırılmış durumda.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.