Facebook SapFix ile hatalı kodları bulmaya hazırlanıyor. Dev şirketin yeni yapay zeka aracı, mühendislerin işini bir hayli kolaylaştıracak.

Facebook SapFix

Facebook SapFix Nasıl Çalışacak?

SapFix, kodları tarayan, hataları tespit eden, yamaları test eden, hatta daha iyi yamaları mühendislere sunan bir yapay zeka aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu hafta başında yapay zeka projelerine ağırlık veren Facebook’un ikinci atılımı da SapFix oldu. Bilindiği gibi bir diğer yapay zeka projesi Rosetta, geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti. Şimdi ise SapFix isimli yapay zeka programlama aracı kodları tarayarak mühendislerin elini hafifletmeye hazırlanıyor.

Facebook SapFix

Facebook Kendi Yazılım Geliştirici Topluluğuyla Paylaşacak

Facebook SapFix’i, bugün gerçekleştirilen Scale mühendislik konferansında tanıttı. SapFix şu anda Facebookun kod tabanında çalışıyor. Şirketin bir düşüncesi de bu teknolojinin kendi yazılım geliştirici topluluğuna sunulması olarak planlanıyor.

Bu aracın önemli bir artısı var. Facebook’un kod tabanında çalışabilen ilk test ve onarım otomasyonu Sapienz ile çalışabilme kabiliyetine sahip. Aynı zamanda tek başına da çalışabiliyor. Birlikte çalıştıklarında ise mükemmel bir ikiliye dönüşüyorlar. Çünkü SapFix, Sapienz tarafından keşfedilen problemleri fark edip onlara dair çözüm önerileri sunabiliyor.

Bu sayede hataları bulup çözüme kavuşturmak çok daha kolay bir hale geliyor. Bu da ekiplerin daha güçlü ürünler hazırlayabilmesi adına dikkate değer bir fırsat. Aynı zamanda mühendisler için de muhteşem bir yardımcı olması nedeni ile zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Facebook’un yapay zeka ile ilgili atılımları yalnızca bu teknolojilerle de sınırlı değil. Makine öğrenmesi yazılımları için bilgisayar donanımlarına dair stratejiler geliştiren dev şirket, Glow derleyicisini de duyurmuş oldu. Bu alanda işbirliğine de hazır olan şirket, Cadence, Esperanto, Intel, Marvell ve Qualcomm gibi şirketlerle de güçlerini birleştirecek.

Bu da sosyal medya şirketlerinin geleceği nasıl gördüğünün ufak bir kanıtı olarak kabul edilebilir. Önümüzdeki günlerde yapay zeka ile ilgili daha büyük çalışmaların haberini de alabileceğimizi tahmin ediyoruz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.