Twitter uçtan uca şifrelenmiş mesajlar ile direkt mesajların güvenliğini sağlamaya hazırlanıyor. Uçtan uca şifrelenmiş direkt mesajlar ile ifşa olan yazışmalar dönemi sona erecek. Özellik şu an için test aşamasında ve ilk olarak Android cihazlarda kullanılabilir olacak.

Twitter Uçtan Uca Şifrelenmiş Mesajlar

Twitter Uçtan Uca Şifrelenmiş Mesajlar

Twitter sosyal platformun en çok kullanılan uygulamalarının başında geliyor. Hal böyle iken güvenlik de gözden çıkarılamaz bir şekilde önem arz ediyor. Son zamanlarda direkt mesajlaşmaların sıkça ifşa olması, uygulama geliştiricileri bir dizi önlemler almak zorunda bıraktı.

Bu önlemlerin başında WhatsApp gibi uygulamalardan da aşina olduğumuz uçtan uca şifreleme geliyor. Henüz test aşamasında olan bu sistem ile direkt mesajlar korumaya alınacak. Twitter Direk Mesajlar için şifreleme protokolünün test aşamasına geçti.

Özellik, Twitter Android BETA kullanıcısı Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi. Wong, kendi hesabından yaptığı paylaşımda özelliğin tek güncelleme ile geleceğini duyurdu.

Henüz kodlama aşamasında olan özelliğin ne zaman aktif edileceği bilinmiyor. Ancak çalışmaların hız kesmeden sürdüğü ve özellik için çok fazla beklememizin gerekmeyeceği de yorumlar arasında bulunuyor.

Twitter Uçtan Uca Şifrelenmiş Mesajlar

Öneri Yıllar Önce Gelmişti

Aslında bu adım Twitter’dan beklenen bir hamleydi. Hatta uzun yıllardır konuşulan bir konu olarak karşımıza çıkıyordu. İlk öneri ise yaklaşık bir buçuk yıl önce Freedom Press yazarı Edward Snowden tarafından dile getirilmişti.

Snowden, Twitter CEO’su Jack Dorsey’e tweet atmış ve direkt mesaj özelliğinin uçtan uca şifrelenmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bununla birlikte kendini imha eden mesaj uygulamasının da eklenmesi gerektiğini belirtmişti.

Jack Dorsey ise bu talebe karşılık vermiş ve önerilerin makul ve düşünmeye değer olduğunu söylemişti.

Öneri bir buçuk yıl sonra hayata geçirildi. Uçtan uca şifreleme özelliğinin getirilmesinin ardından, kendini imha eden mesaj özelliği de gündeme gelecek mi? Bunu önümüzdeki günlerde hep birlikte takip edeceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.