Facebook ve Twitter Amerikalı kanun yapıcıları siyasi manipülasyon yapılmadığına dair ikna etmeye çalıştı ancak başarılı olamadı.

Facebook ve Twitter

Facebook ve Twitter O Konuda Sabıkalı

Son dönemlerde sosyal medyanın nasıl kullanıldığından çok, kullanıcılarını nasıl yönlendirdiği tartışılıyor. Özellikle Facebook’un Amerika’da Başkanlık seçimlerini etkilediği ile ilgili ortaya atılan Cambridge Analytica skandalının ardından bu platformların hayatımızı nasıl etkilediği daha da çok tartışılır oldu.

Facebook ve Twitter yöneticileri, son zamanlarda oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. Bunun nedeni ise Amerikalı kanun yapıcıları bir türlü ikna edememeleri olarak gösteriliyor. Kongre üyeleri, sosyal medya platformlarının siyasi manipülasyon yapmadığına ikna olmadıkları için yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor.

Popüler platformların üst düzey yöneticileri Sheryl Sandberg ile Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi’nde düzenlenen bir oturuma davet edildi.

Amerikalı kanun yapıcılar, Kasım’da gerçekleşmesi planlanan ara seçimler için oldukça endişeli. Çünkü yeniden yabancı aktörlerin seçime müdahale etmelerinden endişe ediliyor. Bun nedenle Facebook ile Twitter’ın yöneticileri ile toplantı yapan yetkililer, harekete geçilmesinde aceleci olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Kongre üyeleri, sosyal medya devi şirketlerin siyasi manipülasyonlara karşı aldıkları önlemleri sorguladı ve çok da yeterli bulmadı. Yabancı ülkelerin Amerika’daki siyasi kararlara etki edebilmelerinin büyük tehlikeler barındırdığının altı çizildi.

Facebook ve Twitter

 

 

Facebook Denetimi Artırdı Ama…

Peki sosyal medya platformları nasıl önlemler aldı ve kendilerini kongre üyelerine nasıl savundu? Facebook’un Üst Operasyonel Yöneticisi olan Sandberg, artık daha fazla önlem aldıklarını ve içerik kontrolü için daha fazla personel istihdam ettiklerini açıkladı. Bununla birlikte Facebook’un sahte hesapları belirlemek için yapay zekaya yatırım yaptığı da biliniyor.

Benzer bir açıklama da Twitter’ın İcra Kurulu Başkanı Dorsey’den geldi. Dorsey de birebir aynı mesajların farklı hesaplardan paylaşılmasını önlemeye çalıştıklarını açıkladı. Kısacası Twitter de bot hesaplarla savaş halinde!

Ancak tüm bu açıklamalar kongre üyelerince yeterli bulunmadı. Ara seçimler öncesinde sosyal medya platformlarıyla ilgili yeni düzenlemelerin yapılmasına kesin gözle bakılıyor. Bu arada davet edilmesine rağmen Google yöneticisi Larry Page’nin oturuma katılmadığını belirtelim.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.