Facebook yalan haber konusunda önlemleri artırıyor. Bunun en büyük nedeni son dönemde sık sık skandallarla gündeme gelmeleri oldu.

Facebook yalan haber

Facebook Yalan Haber Skandallarından Bıktı

Facebook ve pek çok sosyal medya şirketi yalan haberler nedeni ile sıkıntılı günler geçiriyor. Facebook’un şirketi WhatsApp da bu nedenle zor günler geçirmiş ve Hindistan’da beş kişinin linç edilmesi ile sonuçlanan olaylar yüzünden bir dizi önlem almıştı.

Bu önlemlerle ilgili bir adım da Facebook’tan geldi. Özellikle 2016 ABD Başkanlık seçimleri ile gündeme gelen Cambridge Analytica skandalının ardından daha dikkatli olmaya gayret gösteren Facebok, doğruluk kontrolü sistemine geçecek.

Bu sistem için tüm dünyadan 27 partner edinen Facebook, bu partnerlere fotoğraf ve videoları inceleyebilecekleri bir aracın erişimini sunacak. Bu yeni özellik sayesinde makinelerin de desteği ile yalan içerikler konusunda daha hızlı hareket edilebilecek.

Facebook yalan haber

Yalan Haber Problemi Ortadan Kalkacak Mı?

Elbette bu adımın yalan haberleri tamamen ortadan kaldırabilmesi en azından kısa vadede mümkün görünmüyor. Ancak en azından sıkça anasayfamızda beliren yalan haberlerle ilgili oldukça faydalı bir önlem olacağı da ortada.

Özellikle kullanılacak teknolojiye güvenen Facebook, medya barındıran paylaşımların farklı metodların kombinasyonlarını kullanarak inceleyebileceklerini açıkladı. Sistem yalan haber içeren veya müdahale edilmiş bir medya bulduğunda, üçüncü bir kontrol ekibi içeriğin gerçek olup olmadığını inceleyecek.

Örneğin photoshoplu bir fotoğraf barındıran içerik tespit edildiğinde ekibin önünde düşecek olan bu metin dikkatle incelenecek.

Facebook’un Ürün Müdürü Antonia Woodford konuyla ilgili açıklama yaptı ve “Biliyoruz ki yalan haberlerle mücadele etmek kolay değil çünkü bunları yapan insanların taktikleri sürekli değişiyor.” Açıklamasında bulundu.

Elbette bu mücadele için dev şirkete biraz zaman tanımak gerekiyor. Yine de Facebook’un attığı bu adım sosyal medyadaki bilgi kirliliği ile savaşmak adına son derece yeterli bir çaba olarak değerlendirilebilir. Bakalım bu önlem yalan haberlerin azalmasında ne kadar etkili olacak?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.