Ford’un inanılmaz projesi, trafik ışıklarını ortadan kaldırmayı hedefleyen adeta trafiğin hafifleticisi olma yolunda ilerleyen bir proje. Bu projenin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ford’un inanılmaz projesi

Ford’un İnanılmaz Projesi Nasıl Olacak?

Ford, herkes tarafından bilinen ve kendi alanında büyük bir güce sahip olan köklü markalardan biri. Kendi isminin gücünü de yaptığı harika işlerden aldığı oldukça ortada.

İşte bu işlerden biride gelecekte bizlerle olmaya hazırlanıyor. Otomobil üreticilerinin üzerinde çalıştığı ‘V2X’ projesinin bazı bölümleri şuan uygulanabilir durumda ve Ford bu proje kapsamında trafik ışıklarının olmadığı bir ulaşım oluşturmayı hedefleri arasında yer buldurmuş durumda.

Hepimizin bildiği üzere, kırmızı ışık çoğu zaman dev bir kabus haline dönüşebiliyor. Ford ise bu noktada olaya parmak basıyor ve kırmızı ışıklarda durmayan araçların olduğu bir teknoloji geliştirmeyi planlıyor. Bu proje ile ilgili Birleşik Krallık’ta testler de yapıldı. Bu projeye göre, kullandığınız araç kavşak gibi noktalara gelmeden önce sizin hızınız ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

Ford’un inanılmaz projesi

Trafik Işıklarını Ortadan Kaldıracak!

Sizlerde bu uyarılar doğrultusunda hızınızı indirgiyorsunuz ve böylelikle kırmızı ışık noktasında da durmanıza gerek dahi kalmıyor. ‘Vehicle-to-vehicle’ denilen sistemde yani araç-araca iletişim sistemi sayesinde trafikte bulunan diğer araçların önemli bilgilerine erişim sağlanabiliyor. Bu bilgiler; hız, aracın gideceği lokasyon ve aracın yeri.  Bu bilgiler sayesinde de sistem sizin yavaşlamanız gereken en doğru yeri saptıyor ve size bilgi olarak veriyor. Bu sayede duraksamalar yaşamanıza gerek kalmıyor. Bu durumda, trafik daha akıcı bir hale gelmiş oluyor.

Ford’un bu çalışmasının yanında Honda’da, araçların kaza yapmamasına yönelik çarpışma önleyici sistemler üzerinde çalışmalar yapıyor. Bu çalışma gerçekleştiği durumda, kazalar gerçekleşmeden önce araç tarafından sürücüye bilgi verilmesi gerçekleşmiş oluyor. Böylelikle kaza sayıları da azalmış oluyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.