Fransa mobil terör saldırısı uygulamasını sonlandırma kararı aldı. Bu kararın en önemli nedeni de şüphesiz söz konusu uygulamanın çalışmaması.

Fransa Mobil Terör Saldırısı Uygulamasını

Fransa Mobil Terör Saldırısı Uygulamasını Neden Kaldırıyor?

Söz konusu uygulama, Fransa’nın İçişleri Bakanlığı tarafından geliştirilmişti. Uygulamanın amacı ise ülkede terör saldırısı olduğunda, kullanıcıların akıllı telefonlarına uyarı mesajı göndererek onlara olay hakkında bilgi vermekti.

Halkı Bilgilendirme ve Uyarı Sistemi (SAIP) adı verilen uygulama ile ilgili şok bir karar alan Bakanlık, kararının gerekçesini de açıkladı.

Konuyla ilgili açıklamayı Bakanlık Sözcüsü Frederic de Lanouvelle yaptı. Bakanlık sözcüsü, öncelikle uygulamanın ne zaman devreye alındığından bahsetti.

2015 yılında Paris’te meydana gelen saldırılar nedeniyle gündeme gelen ve Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) öncesi yayına alınan, ancak beklenen başarıyı sergileyemeyen uygulamanın kaldırılacağını açıkladı.

Fransa Mobil Terör Saldırısı Uygulamasını

Güvenlik Uygulaması Neden Başarılı Olamadı?

Bir dönem art arda yaşanan terör saldırıları nedeniyle güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkarıldığı Fransa’da, halkın daha güvenli hissedebilmesi için tedbirler alınmıştı. Bu tedbirlerden biri de geliştirilen uygulamaydı.

Ancak hem İngilizce hem de Fransızca dil desteği sunan uygulama, bekleneni veremedi. Uygulama, olası bir saldırı durumunda çevrede bulunan insanları uyaracak ve can kaybını en aza indirecekti.

Bazı durumlarda da kullanıcıların saklanmak zorunda kalabileceğini hesaplayan geliştiriciler, alarmı sessiz olarak geliştirdi. Bu da olası bir silahlı veya bombalı saldırı anında güvenliği için saklanan vatandaşların riske atılmamasını öngörüyordu. Aynı güvenlik önlemi nedeni ile uygulama, titreşimli uyarı mesajı da gönderemiyordu.

Fakat bugüne kadar uygulama sadece 2016 yılında düzenlenen ve 80’in üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği Nice saldırısında çalıştı. Ancak bu olayda da ilk uyarıyı, saldırıdan bir saat sonra göndererek büyük bir hayal kırıklığına yol açtı.

Dolayısıyla uygulamanın gerektiği gibi çalışmaması ve geç uyarı vermesi nedeniyle Fransa, uygulamayı kaldırma kararı aldı.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Uygulama kaldırıldıktan sonra yeniden eski sisteme dönülecek. Daha öncesinde de gerçekleştirildiği gibi güvenlik uyarılarının Facebook, Twitter ve Google gibi popüler platformlardan iletilmesi planlanıyor.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.