Zynga 100 milyon dolar gibi bir para ödeyerek Peak Games’in bir bölümünü satın aldı. Bilindiği gibi Peak Games; Okey Plus, 101 Okey Plus ve Spades Plus ve benzeri gibi birçok oyunun yapımcısı. Şirket, Zynga’ya yaptığı satıştan elde ettiği 100 milyon dolarlık parayı, büyümek için harcayacağını bildirdi.

Amerikalı bir video oyun şirketi olan Zynga, FarmVille ile yakalamış olduğu büyük çıkışı, Türk oyun şirketi olan Peak Games’in bir bölümünü satın alarak sürdürdü. Üstelik Zynga, böylelikle Türk oyun şirketi olan Peak Games’in iki oyunu haricindeki bütün oyun ve uygulamalarının da yeni sahibi oldu.

Zynga ile yapılan antlaşmaya göre Zynga, şirkete ait olan kart ve okey oyunlarını geliştiren oyun stüdyolarını ve bu stüdyolar tarafından geliştirilen oyunları, kendi bünyesine ekleyecek. Peak Games’te ise sadece Toy Blast ve Toon Blast oyunları kalacak. Şirket, Zynga’dan bağımsız bir şekilde İstanbul’da merkezi olan bir oyun şirketi olarak oyun geliştirmeye devam edecek.

Dikkat çeken bir diğer unsur da Zynga’nın kısa bir süre önce CEO değişikliğine gitmiş olması ve yeni CEO’su göreve geldikten sonra yapılan bu yatırımın şirketin en büyük yatırımı olması. Bunun öncesinde şirketin en büyük yatırımı 527 milyon dolara satın alınan Natural Motion’dı.

Peak Games Elde Ettiği Tüm Geliri Toy Blast’a Yatıracak

Şirket bir bölümünün satışını yaparak elde ettiği 100 milyon doların tamamını, ABD’nin en çok oynanan ilk 10 oyunu arasında yer alan Toy Blast oyun pazarı için kullanacak. Şu an şirket gelirlerinin % 99’unu yurt dışı gelirleri, % 70’ini de ABD gelirleri oluşturuyor. Bu sebeple anlaşmadan elde edilen gelirin tamamı, ABD’de yer alan mobil oyun pazarının büyüme hedefi doğrultusunda kullanılacak.

Peak Games Strateji Direktörü olan Ömer İnönü, şirketin ABD’de gelir ve kullanıcı rakamlarına bakıldığında ilk 10’da olduğunu açıkladı ve hedeflerinin ise mobil oyun şirketleri arasında dünya lideri olmak olduğunu bildirdi. İnönü ayrıca konuya ilişkin başladıkları noktada kalmadıklarını ve hayal ettikleri, hedefledikleri noktaların çok daha ilerisinde olduklarını belirtti.

Zynga’ya yapılan satış sonrası Peak Games‘in göstereceği gelişim, zaman içinde daha iyi anlaşılacak gibi gözüküyor. Şirket sizce mobil oyun dünyasının lideri olabilecek mi? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.