Google çalışanları Çin tarafından arama motoruna yönelik gerçekleştirilmesi planlanan sansürü protesto etti. Yüzlerce Google çalışanı şirkete mektup yolladı.

Google çalışanları Çin

Google Çalışanları Çin Konusunda Hemfikir

Çin, sansürlü arama motorunu hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu hazırlık Google çalışanları tarafından eleştiriliyor. Öyle ki şirket çalışanları Google’dan daha şeffaf olmasını talep etti.

Çalışanlarca gönderilen mektupta sansürlü arama motoru hazırlıklarının ahlaki ve etik sorulara neden olacağı ve bu soruların hemen cevaplanması gerektiği vurgulandı. Mektubun dikkat çekici bir bölümünde “Şu anda üzerinde çalıştığımız proje hakkında etik kararlar verecek bilgilere sahip değiliz” ifadesine yer verildi.

Google çalışanları Çin

Google Yorum Yapmadı

Çalışanlarının ortak tepkisine rağmen Google’dan konu ile ilgili herhangi bir değerlendirme gelmedi. Aslında Çin, söz konusu sansürler dolayısıyla hayli mimli bir ülke. Daha önce de Google şirketlerinden Alphabet, Çin’in sansür yasaları nedeni ile ülkeden çekilme kararı almıştı.

Ancak edinilen son bilgiler Google’ın Çin için gizli bir çalışma yürüttüğü yönünden. Ülke için yeni bir arama motoru projesi hayata geçirilecek ve ülkenin sansür yasalarına uygun olacak. Projenin isminin “Dragonfly” (yusufçuk) olarak anıldığı da söylentiler arasında yer alıyor.

Çalışanların eleştirdiği konuya gelince, iddialara göre yeni arama motoru belirli internet sitelerine, insan hakları ve din temelli konulara dair yapılan aramaları engelleyecek. Bu da şirket çalışanlarını hayli tedirgin eden bir durum.

Çünkü bilmeden Çin’in düşünce özgürlüğünü kısıtlayacak bir çalışmaya imza atacaklar. Bu da etik ve ahlaki değerler anlamında tam bir paradoksa yol açıyor.

Google çalışanları “kötüye hizmet etmeme” ilkesinin bu proje ile yerle bir olmasından endişeli. Daha önce de ABD’de ordusuna insansız hava uçakları için yapay zeka çalışmaları yapılacakken şirket çalışanların protestosu üzerine projeye son verilmişti. Bakalım şirket çalışanların bu tepkisi, öncekiler gibi etkili olacak mı?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.