Instapaper uygulaması yeniden bağımsız. Uzun zamandır Pinterest çatısı altında bulunan ve zamanında son derece popüler olan uygulama geliştiricileri tarafından satın alındı. Artık bağımsız bir uygulama olarak yoluna devam edecek.

Instapaper Uygulaması

Instapaper Uygulaması Dönüyor

Instapaper döneminde oldukça başarılı olan bir uygulamaydı. Büyük firmalar tarafından satın alınan küçük girişimlerin kaderini yaşadı ve uzun bir süre Pinterest’in çatısı altında varlığını sürdürdü. Ancak uygulamanın hikayesi burada farklılık gösteriyor. Çünkü Instapaper yeniden bağımsız bir uygulama halini aldı.

Geliştiricileri Geri Aldı

Instapaper, haberleri kayıt etmenizi ve daha sonra okuyabilmenizi sağlayan keyifli bir uygulamaydı. Bir dönem oldukça ilgi görmüştü. 2013 yılında geliştiricisi Marco Arment tarafından Betaworks’e satılan uygulama, 2016 yılında da Betaworks firması olan Pinterest’in çatısı altına girmişti.

Bu geçişin üzerinden beş yıl geçti. Uygulamayı geliştirmeye devam eden Instant Paper ise bu süreçte boş durmadı. Inc. adında yeni bir şirket kuran ekip uygulamayı Pinterest’ten devraldı. Peki karşılığında bir bedel ödendi mi? Bu konu ile ilgili net bir bilgi yok. Anlaşmanın içeriği ile ilgili taraflar sessizliğini koruyor.

Instapaper Uygulaması

Ancak uygulamanın kaderinin yeniden çizildiğini belirtmekte fayda var. Görünen o ki, daha da gelişmiş bir versiyonu ile yeniden sahalara dönecek.

Elbette bu beş yıllık süreçte Instapaper de Pinterest sayesinde oldukça ilerleme kaydetti. Uygulamanın arama motoru geliştirildi. Bununla birlikte Firefox eklentisi de getirildi. Ayrıca mobil platformlar için de optimize edilerek daha da kullanışlı hale geldi.

Ancak bundan sonra uygulamayı ne tür çalışmalar beklediği bilinmiyor. Yakın bir zamanda söz konusu uygulamayı daha çok konuşmaya başlayacağız çünkü yoluna bağımsız şekilde devam edecek olan Instapaper’ın hoş sürprizlerle dönecek olması beklentisi hiç de şaşırtıcı değil. Bakalım uygulama yeniden eskisi kadar popüler olabilecek mi?

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.