Spotify nefret dolu içerikler hakkında nasıl bir politika izleyeceğini kamuoyu ile paylaştı. Özellikle nefret dili içeren şarkılar ve davranışlar bulunan içerikleri kaldıracağını duyurdu.

Spotify Nefret Dolu İçerikler

Spotify Nefret Dolu İçerikler Hakkında Kararını Verdi

Spotify nefret dolu içerikler hakkında kararını verdi. Bilindiği gibi şirket, dünyanın en büyük çevrim içi müzik platformu. Milyonlarca ücretli ve ücretsiz üyesi bulunan platform, son dönemlerde politikasında gerçekleştirdiği güncellemeler ile gündeme geliyor.

Politikasını genişletme kararı alan ve nefret dolu söylemlere savaş açan Spotify, farklı tarzlara sahip müziklerde nefret dolu içerikler barındırılmasının önüne geçmeyi hedefliyor. Daha önce de Spotify küfürlü şarkı filtresi geliştirmişti. Yeni politikaya göre bundan sonra ırk, cinsel kimlik, dini inanç, etnik köken, cinsellik ve daha pek çok konuda, bir gruba veya bireye karşı nefret ve şiddet içeren, buna teşvik eden, savunan veya kışkırtan içerikler Spotify’da yer alamayacak.

Spotify Nefret Dolu İçerikler

Spotify Neden Bu Kararı Aldı?

Spotify’ın dünyanın farklı yerlerinden, farklı kültür ve inançlardan milyonlarca üyesi bulunuyor. Günde 20 bin yeni şarkının eklendiği platform, nefret söylemlerinde bulunan içerik sahiplerini de kaldırmayı planlıyor.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: “Bir sanatçının veya içerik oluşturucunun davranışı nedeniyle, içeriği sansürlemeye inanmıyor olsak da, editör kararlarımızı değerlerimize yansıtmak istiyoruz. Dolayısıyla, bazı durumlarda, bir sanatçı ya da oluşturucu, özellikle zararlı ya da nefret uyandıran bir şey yaptığında (örneğin, çocuklara yönelik şiddet ve cinsel şiddet), o sanatçı ya da oluşturucu ile birlikte çalışmalarımızı sonlandırmak zorunda kalabiliriz.”

Bu açıklamaya ek olarak Spotify, nefret söylemi bulunan içeriklerin saptanması için sivil toplum örgütleri ile çalışmaya başladı. Bunun dışında kullanıcılardan gelen bildirimler de değerlendirmeye alınacak ve nefret söylemi bulunan içerikler saptanacak.

Bu sayede Spotify nefret dolu içerikler ile ilgili politikasını da genişletmiş olacak. Böylece kullanıcılar için daha güvenli bir ortam yaratılırken ayrıştırıcı dil barındıran içerikler de popüler platformdan kaldırılmış olacak.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.