Kadına şiddet KADES isimli bir uygulama ile önlenecek. Emniyet Genel Müdürlüğü, kadınlara uygulanan şiddete karşı daha hızlı hareket edebilmek adına yeni bir uygulama geliştirdi. Kadın Acil Destek İhbar Sistemi olan uygulamanın adı kısaca KADES olarak belirlendi.

Herhangi bir şekilde şiddet ile karşı karşıya kalan kadınlar, artık tek bir tıkla şiddetli uygulayan kişi veya kişileri ihbar edebiliyorlar. Bugüne kadar şiddete maruz kalan kadınlar, yardım isterken zaman kaybetti fakat KADES sayesinde artık bu sürecin kısaltılması planlanıyor.

Kadına Şiddet KADES İle Tek Tıkla Önlenecek

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yeni çıkardığı uygulamada, şiddete maruz kalan bir kadın, telefonundan polisi arayarak kimlik bilgilerini vererek zaman kaybına uğramayacak.

KADES uygulamasında kullanıcı, adını, soyadını, doğum yılını, TC kimlik numarasını ve telefon numarasını girmesi gerekiyor. Bunun ardından bir doğrulama mesajı geliyor ve onaylanması gerekiyor. Onaylama sonrasında kayıt tamamlanmış oluyor. Kimlik bilgilerinin sadece bir defa programa tanımlanması gerekiyor.

Şiddete maruz kalan kadın, telefonunu açıp sadece “yardım iste” butonuna basacak. Yardım istendiği zaman, kişinin konumu ve bütün bilgileri sisteme otomatik olarak düşecek. Böylece şiddet gören kadına en yakın polis merkezindeki ekipler, ihbar üzerine adrese gelecek.

Programın doğru çalıştığından emin olmak için, konumun doğru verilmesi ve kayıt işlemi sırasında internetin açık ve çalışır durumda olması gerekmekte.

Dikkat Edilmesi Gereken Konu

KADES’in uygulaması, şiddet gören kadınların hızla yardım alması için son derece faydalı bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Ancak programı gereksiz yere kullanan ve meşgul edenler için de ayrıca cezai işlem uygulaması gerçekleştirilmekte.

Asılsız ihbar veya boşa yapılan aramalar için, Türk Ceza Kanunu’nun 271. maddesine göre cezai işlem uygulaması gerçekleşecek. Bu nedenle KADES, kesinlikle doğru kullanılması gereken bir uygulama.

KADES Hangi İşletim Sistemlerinde Çalışır?

KADES uygulaması hem Android hem de iOS cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Uygulama Andorid Market ve Google Market’ten kolayca indirilebilir.

KADES
KADES
Price: Free
‎KADES
‎KADES
Price: Free

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.