Bugün itibariyle 2018’in ilk ayını bitiriyoruz. Ancak bugünün başka bir önemi daha var. Mavi Ay tutulması dediğimiz gökyüzü olayı, bu yıl ilk defa 31 Ocak’ta gerçekleşiyor. Üstelik bu Ay tutulması, tam tutulma dediğimiz Süper Ay Tutulması ile birleştiği için ayrıca önemli. Peki bu özel Ay tutulmasını takip edebilmek için en doğru uygulamalar hangileri biliyor musunuz? İşte size birkaç öneri…

Super Blue Blood Moon Mavi Ay Tutulması

Mavi Ay Tutulması Nedir?

Yurt dışında Blue Moon olarak bilinen Mavi Ay tutulması, düşünüldüğü gibi Ay’ın mavi gözüktüğü bir tutulma değil. Eğer bir ay içinde ikinci kez dolunay oluyorsa buna Blue Moon ismi veriliyor. İlk olarak 1 Ocak’ta yaşanan Dolunay, ikinci kez bugün gerçekleşecek. Mavi Ay, ortalama 2.5 yılda bir oluyor.

Ancak bugün gerçekleşecek olan Ay tutulmasının bu kadar ilgi çekmesi, aynı zamanda Süper Ay tutulması dediğimiz gökyüzü olayı ile çakışmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden bugün yaşanacak Ay tutulmasına Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması adı veriliyor.

Süper Ay tutulmasında, Ay kendi yörüngesinde Dünya’ya en yakın konuma geliyor ve bu nedenle Ay, olduğundan daha büyük ve %14 oranında daha parlak görünüyor.

Söz konusu Ay tutulması sırasında Ay, Dünya’nın gölgesinde kalacak ve tam tutulma gerçekleşecek.

Güneş’ten gelen ışıkları kesen Dünya, Ay’ın kırmızı renkte görünmesine neden olacak. Bu nedenle tutulmaya Kanlı Ay Tutulması da deniyor.

Tutulma En İyi Nasıl Takip Edilir?

Bu tip gökyüzü olaylarına meraklı olanlar, bu eşsiz olayı en iyi şekilde görüntüleyebilmek için Ay’ın hareketlerini yakından takip etmek istiyorlar. Her konuda olduğu gibi bu noktada da teknoloji, kullanıcıların yardımına koşuyor.

Photographer’s Ephemeris veya Photopillis uygulamalarını, telefonunuza indirerek Ay’ın konumunu dakika dakika takip edebilir ve tutulmayı fotoğraflamak için en doğru anı bu şekilde yakalayabilirsiniz.

The Photographer's Ephemeris
The Photographer's Ephemeris
PhotoPills
PhotoPills
Developer: PhotoPills, SL
Price: ₺179,99
‎PhotoPills
‎PhotoPills
Developer: PhotoPills S.L.
Price: $10.99

Ayrıca tam tutulmaya kalan süre, Ay’ın hareketleri ve daha fazla bilgi için NASA’nın sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.

Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması Nerelerden İzlenebilecek?

Türkiye saati ile 18.30’da olması beklenen tam tutulma, sadece Amerika’nın bazı bölgelerinden gözlemlenebilecek. 1 saat 15 dk. sürecek olan tam tutulma, Hawaii, Alaska ve West Coast’tan görülebilecek.

Türkiye ise tutulmayı kısmen izleyebilecek. Ülkemizdeki gün ışığı ve hava şartları nedeniyle tutulma sırasında, Dünya’nın gölgesi Ay’ın yarısını kaplayacak.

Mavi Ay Tutulması

Tutulmayı gözlemleyemeyen ülkeler için canlı yayında izleme olanağı bulunuyor. Tutulma, NASA‘nın sitesinde canlı olarak yayınlanacak.

Süper Ay ile Mavi Ay’ın bu şekilde çakışması, yani Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması, bundan tam 152 yıl sonra tekrar edecek. Bu nedenle bu önemli astronomik olayı, kaçırmamakta fayda var diyoruz.

Siz, bu ender görülen astronomik olay hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce takip ettiğiniz Ay tutulmaları ve bunun için kullandığınız mobil uygulamalar oldu mu? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.