Mobil uygulama gelirinin devamlılığını sağlamak için yapılan çalışmalar, mobil kullanıcıların en çok dikkatini çeken konular arasında yer alır. Mobil kullanım süresinin artışına bağlı olarak gelişen mobil kullanıcı sayısı; hem gelir elde etmek hem de tanıtım yapmak amacıyla, her geçen gün büyük ölçüde artış gösterir. Mobil uygulamada belirli bir gelir elde etmek ya da bu gelirin sabit hale gelmesini sağlamak için, yeterli bir bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor.

Mobil Uygulama Gelirinde Yapılması Gerekenler

Mobil uygulamalardan gelir sağlamak isteyenler için, yapılması gerekenlerin en baş noktası uygulama satışıdır. Akıllı telefon ya da tabletlerden yüklenen uygulamaların satışını yaparak, bir gelir elde etmek olasıdır. Ücretli bir şekilde satışa verilen uygulamalarda da, kullanıcılara ayrı bir değer sunmak şarttır. Mobil uygulamalardan gelir elde etmenin yolları, sadece satış yapmaktan ibaretmiş gibi düşünülmemelidir. Satış yapılan uygulamanın, uygulama mağazasında herhangi bir ücrete tabi tutulmaması gerekir ve sonrasında kullanılan ek hizmetler için, ücretler alınabilir. Genelde tercih edilen bir yöntem olan uygulama gelirlerinde; uygulamayı satın almak ücretsiz haldeyken, kullanılması gereken ek hizmetler bazı ücretler kapsamında sunulur. Bu durum; üretici kişinin ya da firmanın gelirini belli bir orana taşırken; daha çok yapılan uygulamalardaki ilerleyişi ile de, gelir elde etmede sabitleme yapmanın garantisini sağlar.

Reklam ya da Hizmet İşlemlerinden Gelir Elde Etmek

Mobil uygulamaları içerisinde geliri sabit tutmanın bir yolu da, ücretsiz olarak piyasaya sunulan ürün ya da hizmet işidir. İlk bakışta; ücretsiz bir uygulamadan para kazanmanın imkansız olduğu düşünülse de, mobil reklam sunumu gelir elde etmenin bir çözümü olarak bireye geri dönüş sağlar. Aktif şekilde kullanılan uygulamanın reklamları, sabit bir gelir kaynağıdır. Ayrıca; kullanıcılara sunulan fırsatlar, satış yapmayı da kuvvetlendirecek ek hizmetlerin sunulmasında bir yer sağlar. Mobil uygulamada yer alan hizmetler ve ürünler, satış için kullanılır. Mobil uygulamalarda yer alan tanıtım işi, dünya üzerinde son derece hızlı bir şekilde işler. Tanıtım işinin doğru yapılması, satışın artmasını sağlar.

Mobil Uygulamadan Para Kazanmak

Mobil uygulamalarda; ücretsiz, uygulama içinde ücretli olan ve peşin ücretli olmak üzere para kazanma yolları mevcuttur. Reklam vasıtasıyla, ücretsiz para kazanmak ne kadar bilinen bir yöntem olsa da; uygulama içinde kullanılan ek hizmetlerden para kazanmak da, o denli bilinen ve popüler olan yöntemler arasında yer alır. Peşin ücretli olanlar kategorisine bakıldığında; uygulamanın indirilmesi için, satın alınması gerekir. Sürümlerin uygulanmasına bakıldığında, indirme sayfalarında bazı bilgilere rastlamak mümkündür. Dille ilgili sorun yaşanması da muhtemel değildir. Otomatik çeviri mevcuttur.

Mobil Uygulamada Ödeme Kanalları

Ödeme yönteminin seçilmesi dışında her şey, kişiye göre yönlendirilir. Ücretsiz sunulan bir uygulamada, reklam göstermek mümkündür. Uygulama içi bir seçenek olarak; reklamların kaldırılması eklentisi varsa, bununla uğraşılması gerekir. Deneme şansı veren ücretli uygulamalarda; deneme süresinde olan sağlayıcının ara yüzüne ulaşıp, lisanslama işi de yine uygulamacının kendisine aittir. Kısıtlama koymak ya da koymamak, eklentiler ayarlamak, bazı kullanımları açık hale getirmek, platform sağlayıcısının kararına göre değişkenlik gösterir. Ödeme konusunda; kişiler, ödeme ile durumları kendi tercihlerine göre yaparlar. Dileyen IBAN gönderimi, EFT ya da havale yoluyla veya da kredi kartı yöntemiyle ödemeler gerçekleştirilir. Önemli olan uygulama içinde yer alan ödeme seçeneklerine uygun olan bir tercihi yapmaktır. Ödemelerle ilgili seçenekler çok çeşitli olabileceği gibi, çok kısıtlı durumların da olması söz konusudur.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.