Sosyal ağların kullanıcı sayılarını artırmak ve ilgiyi canlı tutmak için yeni özellik arayışında olmaları, herkesçe bilinen bir gerçek. Hatta bunun için birbirlerinde gördükleri popüler özellikleri, kendilerine eklemekten de çekinmiyorlar. Bu anlamda belki de en çok taklit edilen özellik, Snapchat’in “hikaye” özelliğiydi. Öyle ki önce Instagram, sonra Facebook ve WhatsApp, bu özelliği kendine uyarladı. Yeni sunduğu video özelliği ile bu akıma şimdi de LinkedIn ekleniyor. LinkedIn, Snapchat filtrelerini ve hikaye özelliğini kullanarak fark yaratmayı hedefliyor.

İşte Karşınızda “Tuesday”!

LinkedIn, Snapchat uygulamasından uyarladığı “hikaye” özelliğine “Tuesday” ismini verdi. Bu özellik sayesinde LinkedIn kullanıcıları, uygulama içerisinde video çekip doğrudan paylaşabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir konferans aracılığıyla tanıtımı yapılan video özelliğinin öne çıkan taraflarından biri de Snapchat’in Geofilters’ı gibi konum bazlı etkinliklere yönelik filtreler içermesi. Gelecekte bu filtrelere yenilerinin de ekleneceği konuşuluyor.

LinkedIn Snapchat Filtresi

Mobil Uygulamalarda Kullanılacak

Bu yeni özellikler, şimdilik sadece LinkedIn’in mobil uygulamasında kullanılabilecek. Uygulamadaki aktif kullanıcı sayısının az olmasından dolayı bu değişiliklerin, bu sorunu ortadan kaldırılabileceği düşünülüyor. Özelliklerin aktif olmasıyla birlikte en büyük problemlerden birisinin çözüme ulaşıp ulaşmadığı da ilgiyle takip ediliyor olacak. “Tuesday” adını verdikleri hikaye özelliğiyle birlikte gelecek olan filtrelerin, uygulamaya hareketlilik kazandırması bekleniyor.

Etkinlikleri Duyurmak İçin Kullanılacak

Konferanslara veya iş toplantılarına dair etkinliklerin duyurulmasında kullanılacak olan yeni özelliklerin, kolayca uygulanabileceği görülüyor. Video içine çeşitli filtreler eklenerek etkinlik adının, yerinin ve tarihinin bilgileri aktarılabiliyor. Bunun yanında, etkinlikte konuşmacı olanlar için profil resmi ekleme imkanı da buluyor. Böylece oluşturacağınız bu etkinliklerin daha kısa sürede fark edilmesi sağlanıyor. Filtreler sayesinde oluşturulan hikayelerin alt çerçevelerine dokunulduğunda ise etkinlik sayfasına yönlendirmeler yapılıyor. Kullanıcıların iş hayatına dair etkinliklere daha kolay ulaşmaları da böylelikle sağlanmış oluyor.

Kendi Konseptine Uyumlu Olarak Kullanılacak

Linkedln “hikayeler” özelliğini kendi konseptine uyumlu olarak kullanma imkanı sunuyor. Kısa süre içerisinde yeni bir özellik olan filtrelerle ilgili güncellemeleri de buna göre yapması bekleniyor. Hemen ardından kullanıcıların bu yenilikler ve özellikler hakkındaki yorumlarına bakması ve bu yeniliklerin amacına uygun olup olmadığıyla ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapması da bir diğer tahmin. Merak edilen sorulardan birisi ise bu özelliklerin amacının dışında kullanılıp kullanılmayacağına yönelik. Bu soruların yanıtları ise yapılacak olan güncellemelerin ardından gelecek yeniliklere ve özelliklere göre belli olacak.

LinkedIn, Snapchat Filtrelerine mi Özeniyor?

Profesyonel bir sosyal ağ olması nedeniyle, LinkedIn’in Snapchat özelliklerini kendine uyarlama çabası takipçileri için biraz şaşırtıcı oldu. Fakat Snapchat filtrelerinin popüleritesi ve hikaye özelliğinin aranan bir özellik olması, LinkedIn’in neden böyle bir hamle yaptığını açıklıyor. Yine de ciddi bir iş ağı uygulaması olması bakımından kullanıcıların bu yenilikleri nasıl karşılayacağı büyük bir merak konusu. Diğer yandan kullanım şekline bakıldığında, bu özelliklerin Linkedln’e son derece uygun olduğu da görülüyor. Video tarzı içeriklerin, platformdaki diğer içerik türlerine göre 20 kez daha fazla paylaşıldığı gelen bilgiler arasında. LinkedIn, bu değişikliklerle istediği etkiyi yaratabilecek mi ilerleyen günlerde hep beraber göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.