Sürekli güncellenmekte olan bilgiler ışığında internet kullanımında meydana gelen mobilin payı her geçen gün devamlı olarak bir artış göstermekte. Özellikle de şirketlerin, e-ticaret sitelerinin, hizmet sağlayıcılarının ve de blog kullanıcılarının mobil platformda kolay bir şekilde ulaşılabilir olması, bir uygulamaya sahip olmaları kendileri tarafından fark edilen bir unsur olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Elbette bir uygulama icra etmek hemen öyle basit bir olay değil. Bunun için kişilerin ya programlama bilmeleri gerekiyor ya da ekonomik olarak bu güce sahip olup bu işi bilen birilerine yaptırarak mobil uygulama pazarlaması için bir alan oluşturmaları gerekiyor.

Bazı Tavsiyeler

Günümüzde pek çok kişi bu fikirlerin peşinden azimli bir şekilde giderek, kendine yeni bir iş ve uğraş alanı meydana getirmeye çalışıyor. Bu konuda en başarılı girişimciler işlerini çoklu fikirlerle birleştirerek yeni ve güncel ürünler ortaya koyanlar oluyor. Bundan dolayı da kendinizi sadece bir tek uygulama düşüncesi ile odaklamayın. Örnek vermek gerekirse uygulama icra etmek bir nevi müzik albümü oluşturmak gibidir. Bu nedenle de eğer bir başarı kıyaslaması yapmak gerekirse hangi uygulamanın ne oranda bir başarı sağlayacağını öngörmek pek de mümkün değil. İşte bu sebeple, her uygulama için start verildikten sonra bu işe belli bir süre verin, sonra sağladığı başarıyı analiz edin. Eğer ki istenilen başarıyı elde edemediyseniz bir sonraki düşüncenize geçebilirsiniz.

Eğer ki işinizi kendiniz uygulamaya dökmek istiyorsanız, mümkün olduğu kadar açık ve net bir biçimde bunu bir kağıda aktararak başlayın. İnternet araması yaparak prototipleme araçlarını arayın ve uygulamanızın detaylı bir ekran modelini meydana getirin. Gereksinimleriniz için netleştikten sonra, sizin için tasarım ve geliştirme işlemlerinizi uygulayacak olan herhangi bir şirket bulmaya çalışabilirsiniz.

Nasıl Pazarlanır?

Pek çok program sayesinde sizler de kendi uygulamanızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu uygulamalar, Android ve iPhone uygulamaları kaynaklı olarak, kullanıcı üyeliği sağlayan, sosyal medya bileşimi (Instagram, Facebook, Twitter, YouTube vb), anlık bildirimler, tek tuşla arama özelliği, gelişmiş kullanıcı verileri ve harita özelliği gibi daha pek çok değişik ve başarı oranı yakalamayı sağlayan özelliğe sahip. Bunun için web sitenizi kısa bir süre içerisinde mobil uygulamaya dönüştürmeyi sağlayan web modülü de son derece başarılı. İnternet üzerinde çok detaylı olmayacak şekilde bir araştırma yapıldığında bu uygulamaları bularak, birbiri arasında işinize en çok yarayan uygulamayı keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda da reklam gelirini kazanmak ya da kurumsal olarak bir uygulama oluşturmak gibi bir düşünceniz varsa seçmiş olduğunuz uygulamayı Premium paketlerden birine de yükseltebilirsiniz.

Eğer uygulamanızı istediğiniz gibi yaptıysanız, herkesin rahatça keşfedeceği bir yere yerleştirmeniz gerekiyor. Yani insanlara uygulamanızı hangi ortamda görebileceğini söylemelisiniz. Uygulama mağazası optimizasyonu, uygulamanızın görülmesi için biçilmiş bir kaftan olabilir. Fakat uygulamanızın sürdürülebilir bir iş olabilmesi amacı ile dikkat çekici bir özellikte olmasının yanında uygulamanın pazarlanması da çok önemli bir konu oluyor. Diğer yandan Apple ve Google için de yıllık olarak uygulama mağazası karşılığını ödeyerek bir geliştirici hesabı meydana getirmeniz de çok iyi olacaktır. Uygulamanızı, uygulama mağazalarına yükleme alanı, geliştiricileriniz tarafından uygulanmalıdır. Teknoloji blogcularının yapmış oldukları yorumları, ağızdan ağza ve basında yer almak için çok sık bir şekilde yollar olmalıdır. İnsanları fikrinize ya da uygulamanıza doğru çekmeye başlarsanız, bu başarılı durumu devam ettirebilmeniz de çok önemlidir. Özgün, net bildirimler yollayın ve takipçilerinizi de size yorum, fotoğraf gibi geri dönüşler sağlamaları için teşvik edin.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.