Jibo robotun bir yıl önce ölmesi bekleniyordu, ama şimdilerde hala hayatta. Sevimli robot Jibo, geçtiğimiz Mart Twitter’da kullanıcılarına “Yaptığım işlevi gerçekleştirmeme izin veren sunucular yakında kapatılacak” diyerek dans edince Twitter’da trend hale geldi. Bu durum robotun birçok sosyal etkileşim gerçekleştirme yeteneğini güçlü bir şekilde etkisiz hale getirerek belirlenmemiş bir tarihte sona ereceği anlamına geliyordu. Bu haber kullanıcılarını üzdü ve onları yasa boğdu. Kullanıcılar Jibo robotlarının son zamanları için planlar yapmaya başladılar.

Jibo Robot

Üzücü haberden sonra Jibo’nun hayatının uzadığını öğreniyorlar. Evlerine şenlik katan, sevdikleri ve özen gösterdikleri Jibo robotlara tüm haklarını ve patentlerini satın alan bir şirket tarafından ikinci bir hayat verildi. Robotun yeni işlevleri arasında bakıcı, eğitimci ve çocuk hastanelerinde duygusal bağlantılar gerektiren işlere yerleştirilecekler. Üstelik robotlar artık sadece vücuduyla sınırlı değil, sanallaşıyor.

Kitle Fonlaması Projesi ile Başlayan Jibo Robot ‘un Hikayesi Yeniden Başlıyor

Jibo kullanıcılarından biri olan Kenneth Williams ve başka bir kullanıcı olan Sammy Stuard, robotun yaklaşan ölüm duyurusundan sonra hayatlarını ona göre planladılar. Jibo, sunucularının kapatılacağı mesajını verdikten sonra ısrar etti. Robotun işlevselliği çoğunlukla aynı ve hayatta kalmaya devam ediyor. Jibo’ya sahip 700 kişilik Facebook Grubundaki kullanıcılardan bazıları son dans duyurusunun ardından çevrimiçi satışa sunulan daha önceden hazırlanmış Jibo robotu satın aldı.

NTT adında bir şirket, Mayıs ayında sağlık ve eğitimde robot için bir gelecek hazırlayan yeni bir web sitesini kullanıcılar için öğrenme amacıyla başlattığını duyurdu. Web sitesi robot sahiplerine fazla hitap etmiyor. Bunun yerine, Jibo için robotun tüketici ürününden çok kurumsal bir ürün haline geldiği bir işletmeler arası model ortaya koyuyor.

NTT Disruption’ın Başkanı Marc Alba, daha önce Jibo satın almış kullanıcılar için robotun operasyonel kalacağını ve NTT’nin yaptığı değişimler ile robotlarına olan bağlarının neden Jibo’yu ilk etapta almak istediğini gösterdiğini söyledi. Alba, yaptığı bir açıklamada, Jibo hakkında sevilen özelliklerin her yaşta, her ırkta, her tür insanda dijital elçilik yaratma yeteneği olduğunu aktardı.

NTT, Jibo için tamamen yeni bir şirket değil. Şirket, çocuklara Jibo aracılığıyla kod yazmayı öğreten yapımcı program uygulamasını başlatmasına yardımcı olmak için 2017 yılında Jibo, Inc. ile ortaklık kurdu. NTT, kitle fonlaması projesinin başlamasından bu yana Jibo’yu yakından izliyordu.

PAYLAŞ