Google Inc’den, Fitbit için önerilen 2,1 milyar dolarlık satışla ilgili Avrupa Birliğinin antitröst endişelerini gidermek amacıyla, reklamları işaret etmesine yardımcı olmak için fitness takip şirketi olan Fitbit’in sağlık veri anlaşmasını sundu.

2019 yılı Kasım ayında sunulan teklif, Google’ın fitness izleme ve akıllı saat pazarında Huawei ve Xiaomi’in yanı sıra pazar zirvesi Apple’ı ve Samsung’u devralmasına yardımcı olacak.

Google, veri kullanımı endişeleri üzerine daha önce yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmanın verilerle ilgili değil cihazlarla ilgili olduğunu bildirdi. Avrupa Komisyonu ile tüketicilerin Fitbit cihaz verilerinin reklam için kullanılmayacağı yönündeki beklentilerini güvence altına alan bir yaklaşımla çalışma fırsatını takdir ettiklerini söyledi.

Böyle bir veri rehininin Google’ın anlaşma için Avrupa Birliği’nin onayını sağlamasına yardımcı olabileceğini kaydetti. Pazar araştırması firması International Data Corp.’un verilerine göre, 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren küresel giyilebilir pazarın sadece %3’üne sahip olan Fitbit, Apple’ın %29,3’lük hissesinin çok gerisinde ve bununla birlikte Xiaomi, Samsung ve Huawei’yi takip ediyor.

Anlaşma, Atlantik’in her iki tarafındaki gizlilik eleştirmenlerinden ağır yorumlar alsa da, Google’ın online reklamcılık ve aramadaki baskınlığını artırmak için Fitbit’in sağlık veri grubunu kullanabileceği endişeleriyle ilgili olarak gizlilik sorunları rekabet kurallarına girmeyecek.

Google Fitbit ile Pazarda Rekabeti Artıracak

Avrupa Komisyonu Google’ın tavsiyesine binaen son başvuru tarihini 20 Temmuz’dan 4 Ağustos’a kadar uzattı. Anlaşmayı onaylamadan, daha fazla taviz talep etmeden veya ciddi endişeleri varsa dört aylık bir soruşturma açmaya karar vermeden önce rakiplerden ve kullanıcılardan geri bildirim alabilecek.

Fitbit akıllı saati kullanıcıların sağlık verilerinden yola çıkarak onların spor yapmalarına ve sağlık kontrollerini bildirmede yardımcı olacak bir teknolojidir. AB’nin Google için endişe duyduğu bu alışverişle beraber şirketin gereğinden fazla kullanıcı bilgisine hakim olmasıydı. Fitbit akıllı saat üretici firmasının Google’a geçmesi verilerimiz üzerinde daha fazla söz sahibi olunacağı anlamına geliyor.

Görünüyor ki sözü geçen pazarda Apple ve Samsung gibi güçlü rakipleri olan Google, Fitbit ile rekabeti artırmak istiyor. Ancak Google’ın veri kullanımı endişeleri önüne büyük bir engel koyduğu gerçeğiyle karşı karşıya. Google her zaman olduğu gibi bu rekabetten de payını alacağa benziyor.