Spacewalks Uluslararası Uzay İstasyonunda güç sistemlerini yükseltmeye devam etmek için iki uzay yürüyüşü ayarlandı.

Haziran ayı için gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olan SpaceX Starlink projelerini sizinle paylaşmıştık. Şirket 30 Mayıs’ta gerçekleştirdiği uzaya ilk insanlı uçuş ile ilk özel şirket olarak tarihe geçmişti.

Crew Dragon ve mürettebatı, güneş dizilerinden toplanan gücü saklayan ve dağıtan pilleri değiştirmek için 26 Haziran’da yörünge laboratuvarından çıkmıştı. Starlink ile tüm dünyaya internet hizmeti sunmaya hazırlanan SpaceX’ten haberler hız kesmeden gelmeye devam ediyor.

Spacewalks, Uluslararası Uzay İstasyonunda Güç Sistemlerini Yükseltme Çalışmaları Devam Ediyor

Ay sonunda Spacewalks Uluslararası Uzay İstasyonunda güç sistemlerini yükseltmeye devam etmek için iki uzay yürüyüşü ayarlandı. Expedition 63’da Dünya ve Uzay endüstrisi yararına uzay olayların çeşitli araştırma sırasında mürettebat yaz geziler için hazırlanıyor.

İki NASA astronotu, güneş dizilerinden toplanan gücü depolayan ve dağıtan pilleri değiştirmeye devam etmek için 26 Haziran ve 1 Temmuz’da yörünge laboratuvarından çıkacak. Kafes kiriş yapısının dış kısmında veya Starboard-6 kirişinde çalışacaklar, eski nikel hidrojen pillerinin bağlantısını kesecek ve çıkaracaklar. Bunu takiben, yerine yeni lityum iyon piller takılacak ve yerdeki görev kontrolörleri tarafından güçlendirilecek.

İki uzay yürüyüşü, geçen yıl başlayan ve Ocak ayına kadar devam eden batarya değişim çalışmalarını takip edecek. Kompleks onarım işi, istasyonun kafes yapısının hem sancak hem de liman tarafında gerçekleşiyor. Basketbol sahası büyüklüğündeki güneş ışınlarının bulunduğu yer bu bölge oluyor. Güneş dizileri, kafes yapısının etrafında yavaşça dönüyor ve güneşi takip ediyor, ancak uzay yürüyüşleri sırasında yerine kilitleyebiliyor.

İstasyon Komutanı Chris Cassidy ve Uçuş Mühendisi Bob Behnken, sabah çeşitli bilim etkinliklerine ayrılmadan önce ABD uzay giysilerini yeniden kontrolden geçirdi. Cassidy günün geri kalanını, bitkilerin birden fazla dalga boyunda hücresel büyümesini görecek olan yeni Spectrum görüntüleyiciyi yapılandırarak geçirdi. Behnken ise, gelişmiş oksijen ve ilaç dağıtım sistemlerini desteklemek için daha fazla uzay kabarcığı araştırmasına devam etti.

NASA Uçuş Mühendisi Doug Hurley, öğleden sonra Japonya’nın HTV-9 ikmal gemisini ambalajından çıkarmaya devam etmeden önce yaşam desteği bakımı konusuna başladı. İki kozmonot, Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner, istasyonun Rus segmentinde yaşam desteği bakımı, pencere denetimleri ve Dünya atmosferik çalışmalarına odaklandı.

PAYLAŞ