Rusya’nın Telegram yasağı diğer teknoloji şirketlerini etkilemeye başladı. Rusya Telegram’ı bitirecek mi bilinmez ama uygulama ile ilgili radikal kararlar alacağı kuşkusuz. Uzun zamandır süren Rusya Telegram gerginliği bitecek gibi görünmüyor.

Rusya’nın Telegram Yasağı

Rusya’nın Telegram Yasağı Onları da Vurdu

Telegram geçtiğimiz yıllarda uygulamanın şifreleme anahtarlarını Rusya devleti ile paylaşmadı. Bu durum uygulama ile ülkesi arasındaki gerginliğin fitilini ateşleyen olay oldu. Uygulamanın kullanımı Rusya’da engellendi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, terörle mücadele amacıyla Telegram’dan şifreleme anahtarlarını talep etti. Böylece uygulama üzerinden haberleşen şüpheliler rahatlıkla tespit edilecekti. Ancak Telegram yetkilileri bu talebin insan haklarına aykırı olduğunu öne sürdü ve şifreleme anahtarlarını vermeyi reddetti. Bu cevap ile Rusya ve Telegram arasındaki savaş başladı.

Rusya uygulamanının kullanımını yasakladı ancak diğer teknoloji sitelerinin trafiği de bu yasaktan etkilenmiş oldu. Rusya şimdi diğer teknoloji sitelerine zarar vermeden bu yasağı rahatça uygulamanın yollarını arıyor.

Rusya’nın Telegram Yasağı

Teknoloji Şirketleri de Yasaktan Etkileniyor

Telegram’ın 200 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Ayrıca Rusya, İran gibi ülkelerde de oldukça popüler bir mesajlaşma uygulaması. Rusya her ne kadar Telegram’ın fişini çekmek istese de bu talep çok gerçekçi görünmüyor. Yine de Rusya tamamen etki edemese de zarar verme çalışmalarına son hız devam ediyor.

Ancak sıkıntı şu ki Telegram’a uygulanan yasak Volvo, Viber, Xiaomi gibi dev şirketlerin de web servislerinin engele takılmasına yol açıyor. Bu durumu dikkate alan Rusya, yasağın diğer siteleri etkilememesi için yeni sistemleri test ediyor.

Yeni sistemin adı Deep Packet Inspection olarak açıklandı. Bu sistem internet trafiğini analiz ediyor ve belirli hizmetlerin veri akışını tespit ettikten sonra engelleme işlemini gerçekleştiriyor.

Ancak elbette bu sistem de henüz kusursuz şekilde çalışır durumda değil. Yapılan engellemeler hala diğer şirketlerin web trafiklerini etkiliyor. Rus hükümeti bu nedenle ülkedeki GSM operatörlerini de projeye dahil etmeye hazırlanıyor. Böylece Telegram yasağı devam ederken diğer şirketlere verilen zarar ortadan kaldırılabilecek.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.