Uber Danimarka cephesinden gelen ceza kararı ile şokta! Son dönemlerin en çok tartışılan uygulaması Danimarka Yüksek Mahkemesi tarafından yaptırımla karşılaştı.

Uber Danimarka

Uber Danimarka ile Sıkıntılı Günler Geçiriyor

Uber, otomobil sahiplerine taksicilik yapma imkanı sağlayan bir mobil uygulama olarak hayatımıza girdi. Ülkemizde şiddetli tartışmalara neden olan Uber, global anlamda sektörünün lideri.

Yalnızca ülkemizde değil pek çok ülkede de tartışılan Uber ile ilgili flaş bir karar da Danimarka’dan geldi. Danimarka Yüksek Mahkemesi, Uber aracılığı ile kazanç elde eden 4 sürücüye toplam 700 bin kron (670 bin Türk Lirası) para cezası verdi.

Yüksek Mahkeme’nin onadığı bu karar, Kopenhag Şehir Mahkemesi ve Doğu Temyiz Mahkemesi tarafından 2014 ve 2015 yılında Uber ile korsan taksicilik hizmeti veren 4 kişi ile ilgili oldu. Kararın ardından verilen cezanın yüksekliği hayli dikkat çekti.

Dava emsal teşkil ettiği için son derece önemli. Üstelik Uber üzerinden korsan taksicilik yapan kişilere para cezası verilmesine yönelik önemli bir karar olarak görülüyor.

Uber Danimarka

Uber Yine Zor Durumda

Uber, korsan taksiciliği teşvik ettiği için oldukça eleştirilen bir uygulama. Sadece Danimarka’da Uber için şoförlük yapan 2 bin 134 kişi, 2015 yılı içinde 56 milyon kron (yaklaşık 53,5 milyon lira) gelir elde etti.

Bu durum hükümeti harekete geçirdi. Danimarka Vergi İdaresi (SKAT), Hollanda Vergi İdaresi ile işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Böylece Uber ile gelir elde edilen sürücülerin vergi verip vermediği de kontrol edilebilecek.

Uber, 2014 yılında Danimarka’da faaliyet göstermeye başlamış ancak uygulamanın şoförlerine açılan davanın ardından faaliyetleri 18 Nisan 2017 tarihinde sonlandırılmıştı. Danimarka’nın söz konusu kararının emsal kabul edilmesi bekleniyor. Bakalım bu kararın sonuçları diğer ülkelerin Uber hakkındaki politikalarını nasıl etkileyecek?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.