Uber halka açılma konusunda nihai kararını 2019 yılında vermeye hazırlanıyor. İddiaya göre 2019 bu konu ile ilgili belirleyici yıl olacak.

Uber halka açılma

Uber Halka Açılma Kararı Hakkında

Uber son dönemlerin en çok tartışılan uygulaması olmuş durumda. Bunun nedeni elbette pek çok soru işaretini de beraberinde getirmiş olması. Özellikle ülkemizde bir dönem en çok tartışılan konuların başında geliyordu.

Ülkemizde faaliyetleri kısıtlanmış olsa da dünya genelinde sektörünün öncüsü ve lideri olan Uber, her geçen gün yeni teknolojilere imza atarak ilerleyişini sürdürüyor. Ancak bu büyüme halka açılma beklentilerini de gün geçtikçe artırıyor.

Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, 2019 yılı için halka açılma yolunda ilerlediklerini açıkladı. Bir diğer açıklama ise sürücüsüz araç araştırma bölümü ile ilgili oldu. Bu bölümün satılacağı iddiaları gündemi bir süredir meşgul ediyordu. Konuya açıklık getiren Khosrowshahi böyle bir satış planlarının olmadığını belirtti.

Uber Ne Zaman Halka Açılacak?

Tartışmaların odağındaki mobil uygulama Uber ne zaman halka açılacağı ile ilgili bilgi verdi. Açıklama yapan Uber CEO’su Khosrowshahi önümüzdeki sene halka açılma konusunda daha net adımlar atılacağını belirtti.

Bu da şirketin hedeflerini çok daha fazla büyüttüğü anlamına geliyor. Dünya genelinde pek çok kullanıcısı olan mobil uygulama en yakın rakibine bile büyük fark atmış durumda. Bu nedenle halka arzın gerçekleşmesi durumunda yoğun bir talebin yaşanacağı öngörülebilir.

Uber halka açılma

Sürücüsüz Araç Geliştirme Bölümü Ne Olacak?

CEO’nun cevaplandırdığı sorulardan biri de sürücüsüz araç geliştirme bölümü ile ilgili verilecek nihai karar hakkında oldu. Khosrowshahi yaptığı açıklamada söz konusu bölümün oldukça büyük bir varlık olduğunu kabul etti ancak henüz paraya çevirme niyetlerinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi Mart ayında Arizona eyaletinde Uber’in sürücüsüz aracı ölümlü bir kazaya sebep olmuş bu nedenle de bölümün test sürüşleri durdurulmuştu.

Test sürüşlerinin yeniden başlayacağına yönelik iyimser beklentiler içinde olduğunu da belirten Khosrowshahi’ye göre sürücüsüz araçlar bu yıl içinde yeniden trafikte yerlerini alacak.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.