Facebook kullanıcıları, son skandalın ardından hesaplarını silmeye başladı. Yapılan açıklamaya göre Amerikalı Facebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 9’u, tepkisini hesaplarını silerek gösterdi.

Facebook Kullanıcıları

Facebook Kullanıcıları Affetmedi

Bilindiği gibi Cambridge Analytica skandalı Facebook’un prestijini oldukça yıprattı. Kullanıcılarının güvenini kaybeden uygulama tarihinin de en büyük kaybını yaşadı. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 214 milyon kullanıcısı olan uygulama 19,2 milyon kullanıcısını kaybetti.

Bu veri de 20 milyona yakın kullanıcının yalnızca birkaç hafta içinde uygulamayı kaldırdığını gözler önüne seriyor.

Facebook Kullanıcıları

Zuckerberg İfade Verdi

Veri skandalının ardından Facebook Kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, ABD Kongresi’nde ifade verdi. İki gün boyunca senatörlere ifade veren Zuckerberg, Facebook’un 24 saat içinde 3 milyar dolar kazanmasını sağladı.

Ancak bu da kayıpların tamamının telafi edilmesinde yeterli olmadı. Skandalın ardından şirket 75 milyar dolar kaybetti. Görünen o ki 11-12 Nisan tarihlerinde ifade vererek sorumluluğu üzerine alan Zuckerberg, zararın tamamını kapatabilmek için daha çok adım atmak zorunda kalacak.

#DeleteFacebook Kampanyası Ne Durumda?

Dünyanın en büyük sosyal ağının böyle bir skandala karışmasının ardından #DeleteFacebook kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanyaya pek çok ünlü isim de katılmış, Elon Musk’ın şirket hesaplarını bir Türk kullanıcının sözleri üzerine kapatması uzun bir süre konuşulmuştu.

Kampanyanın destekçileri arasında Facebook’un satın aldığı WhatsApp’ın eş kurucusu Brian Acton ve Apple’ın eş kurucusu Steve Wozniak da yer aldı.

Mark Zuckerberg, #DeleteFacebook kampanyasının önemli ölçüde kullanıcı düşüşüne neden olmadığını iddia etmişti. Ancak son yapılan anket çalışmaları durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

Facebook Krizi Atlatabilecek mi?

Son dönemlerin en çok konuşulan konusu olan Facebook bu krizi nasıl atlatacak, merak ediliyor. Pek çok uygulama veri skandalının ardından mercek altına alındı. Görünen o ki, bu skandal internet veri güvenliğini bir süre daha gündemde tutacak.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.