Android Go ve Lite uygulamaları ile yeni bir dönem başlıyor. Play Store üzerinden Google şirketinin geçtiğimiz günlerde duyurmuş olduğu Android Go ve Lite uygulamaları kullanıcıların ilgisini toplamış, sunduğu farklı özelleştirme seçenekleri ile takdir edilmişti.

Android Go sisteminin başlamasıyla birlikte çıkmış olan Go uygulamaları, düşük özelliklere sahip telefonlarda bazı uygulamaların daha sorunsuz ve stabil çalışmasına yönelik bir hizmet olma özelliği taşıyordu. Şimdi ise Google bu hizmeti daha da geliştirdiğinin altını çizdi.

Android Go ve Lite Uygulamaları

Android Go ve Lite Uygulamaları Merak Konusu Oldu

Google firması ortaya çıkarmış olduğu yeni inovasyonlar çerçevesinde Android Go ve Lite uygulamaları konusunda dikkatleri üzerine topladı.

Lite sürümleri, Android Go uygulamaları ile aynı amaca hizmet etmekle birlikte genellikle Go sürümü henüz bulunmayan uygulamalar için öneriliyor.

Facebook uygulamasının Go sürümü bulunmadığı için, zayıf bir sisteme sahip olmasına rağmen Facebook uygulamasını yüklemek isteyen bir kullanıcıya, daha hızlı ve sorunsuz çalışabilmesi için Facebook Lite sürümünü yüklemesi öneriliyor.

Android Go ve Lite Uygulamaları

Artısı ve Eksisi

Google’ın düşük donanımlı cihazlara sahip kullanıcıları için optimize etmiş olduğu Android Go ve Lite uygulamaları, pek çok avantajın yanında dezavantajı da beraberinde getiriyor.

Lite uygulamaları, cihazların hafızasında daha az yer kaplamakla birlikte bazı özellikleri ne yazık ki eksik ve/veya azaltılmış oluyor.

Uygulamaların kapladığı alan ise çok büyük oranda değişim gösterebiliyor. Örneğin, Facebook uygulamasının normal şartlarda kapladığı alan 60 MB iken, Lite versiyonunun kapladığı alan sadece 1.6 MB boyutunda bulunuyor.

Lite ve Go’nun Farkı Nedir?

Uygulamaların Go sürümleri de Lite sürümlerinde olduğu gibi fonksiyonları azaltılarak tasarlanıyor. Ancak bu özellikleri azaltma işlemi, Go versiyonlarda Lite’lara kıyasla biraz daha rahatlatılmış bulunuyor. Bir başka deyişle Go uygulamaları, daha iyi optimize edilmiş biçimde kullanıcılara sunuluyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.