WhatsApp’ta güvenliği açığı tespit edilince ortalık karıştı! Popüler uygulama güvenlik açığı tehlikesi ile karşı karşıya. Elbette uygulama gibi sayıları milyonları bulan kullanıcılar ve bilgileri de risk altında!

WhatsApp’ta Güvenlik Açığı

WhatsApp’ta Güvenlik Açığı Belgelendi

WhatsApp hemen hemen tüm akıllı cihazlarda mevcut olan bir mobil uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcı sayısı bu denli fazla olunca uygulamanın güvenliği de o derecede önem arz ediyor. Ancak ne yazık ki ortaya çıkan gerçekler uygulamanın bariz bir güvenlik açığına sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Bir güvenlik şirketinin ortaya çıkardığı gerçek, WhatsApp’ın güvenliğini sorgulamamıza neden oldu. Bulunan açık son derece önemli ve tehlikeli. Bu açık nedeniyle hackerlar mesajların içeriğini ya da göndericisini kolayca değiştirebiliyor.

WhatsApp Bilgileri Koruyamıyor Mu?

WhatsApp güvenlik için mesajları uçtan uca şifreliyordu. Bu da mesajların şifreli olarak gönderilmesi ve alınması demek oluyor. Bu da ele geçirildiklerinde dahi başkaları tarafından okunamayacakları anlamına geliyor lakin güvenlik araştırmacıları tam aksini savunuyor.

Açığı ortaya çıkaran Check Point Software Technologies, bilgisayar korsanlarının yazışmaları değiştirebildiklerini savunuyor. Özellikle uygulamada bulunan alıntı özelliği ile mesajlar kolayca değiştirilebiliyor. Hackerlar alıntılanmış bir mesajın kim tarafından gönderildiğini ve içeriğinde yazılanları kolayca değiştirmeyi başarıyor.

WhatsApp’ta Güvenlik Açığı

Video ile İspatladılar

Söz konusu açık video ile de ispatlandı. Alıntılanan bir mesaj bambaşka bir şey söylenmiş gibi değiştirildi. Üstelik başkası tarafından gönderilmiş imajı da verildi. Bu durum bariz bir güvenlik açığıydı ancak WhatsApp durumun böyle olmadığını savunuyor.

Şirkete göre alıntılanan mesajların doğrulanması süreci gizlilik sorunu oluşturabileceği gibi uygulamanın da yavaşlamasına yol açabilir. Ancak alıntılanan mesajların nasıl bir tehlike oluşturduğunu bariz bir şekilde göz ardı etmek olan bu durum ile ilgili nasıl bir önlem alınacağına dair açıklama yapılmıyor. Bakalım kullanıcıların bu tehlikeli açık karşısında tepkileri ne olacak?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.