WhatsApp mesajları yönlendirme limiti özelliğini kullanıma sundu. Son dönemde sahte bilgilerin dünya genelinde yayılmasına sebep olan yönlendirme işlemi böylece bir nebze olsun azaltılabilecek.

WhatsApp Mesajları Yönlendirme Limiti

WhatsApp Mesajları Yönlendirme Limiti Nedir?

WhatsApp son dönemde yönlendirilen sahte mesajlar nedeni ile insanların yanlış yönlendirilmesi ve bu durumun ölümlere neden olması yüzünden zor günler yaşamıştı. Yayılan yalan haberler Hindistan’da pek çok kişinin yaşamına mal olunca şirket yönetimi harekete geçti.

Bu durumu önlemek için WhatsApp mesaj yönlendirme limiti getirme kararı aldı. Peki özellik nasıl kullanılacak, nasıl çalışacak?

Son yapılan güncelleme yönlendirilmiş mesajlara “iletildi” etiketinin getirilmesini sağladı. Bunun üzerine WhatsApp Hindistan’da tam sayfa gazete ilanı yayınladı ve üzerinde “iletildi” yazan mesajlara itibar edilmemesi konusunda kamuoyunu bilgilendirdi.

Bu durum kontrolsüz şekilde yayılan ve ölümlere sebep olan sahte bilgilerin önüne geçmek için yapıldı. Teknoloji devi şirket bu adımı yeterli bulmamış olacak ki, mesajlara yönlendirme limiti de getirdi. Artık WhatsApp’ta bir mesajı iletmek istediğinizde bunu dünya genelinde en fazla 20 farklı grup sohbetine yönlendirebileceksiniz.

200 milyon kullanıcının bulunduğu Hindistan’da bu sayı 5’e çekildi. Ayrıca yine Hindistan’da gelen video, ses veya görüntü gibi içeriklerin de doğrudan başka bir sohbete aktarımı engellendi.

WhatsApp konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biz inanıyoruz ki, süreç içerisinde değerlendirmeye devam edeceğimiz bu değişiklikler WhatsApp’ın geliştirilme amacına uygun bir şekilde, kişisel bir mesajlaşma uygulaması olarak çalışmasına yardımcı olacaktır.” Değerlendirmesine yer verdi.

WhatsApp Mesajları Yönlendirme Limiti

Amaç Yanlış Bilgi Akışını Önlemek

Elbette bu çözüm sahte bilgilerin yayılmasını tamamen önlemeyecek. Ancak en azından Hindistan gibi ülkelerde sağlıksız sonuçlar doğuran durumun azaltılmasında etkili olacak. Bunun dışında özelliğin bir diğer güzel tarafı da benzer içeriklerin cep telefonunuza düşme sıklığını da bir nebze olsun azaltmış olacak.

Böylece okumadığınız halde maruz kaldığınız bu tür içeriklerin cep telefonunuzu meşgul etmesinden kurtulmuş olacaksınız. Elbette bu durumun basit faydası. Bilindiği gibi söz konusu olay ölümlerin meydana gelmesinden ötürü bu kadar ciddiyetle ele alınıyor.

Tüm gelişmelerin kaynağı, Hindistan’ın bir köyünden çocukları kaçırmaya çalıştığı iddia edilen bir adamın yalan haberler nedeniyle linç edildiğine yer vermişti. Hindistan’da bu tür haberler dolayısıyla yalnızca geçtiğimiz yıl 17 kişi yaşamını yitirdi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.