Yapmamız gereken sayısız iş ve bunlar için sınırlı zamanımız olması, bizi hayatımızın her alanında daha pratik davranmaya itiyor. Zaman ve enerji tasarrufu sağlayan mobil uygulamalar, kullanım alanlarına göre bizlere büyük kolaylıklar sunuyor. Yemeksepeti uygulaması da şüphesiz bu uygulamaların başında geliyor. Yemeksepeti sayesinde canımızın çektiği yemeği, hiç zahmete girmeden dakikalar içerisinde sipariş edebiliyoruz. Uygulama, bugün 62 ilde 10 binin üzerinde üye restoranıyla milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Üstelik sadece Türkiye’de değil, yurt dışında 7 ülkede daha faaliyet gösteren Yemeksepeti neden bu kadar tercih ediliyor? Gelin uygulamanın özelliklerine ve sağladığı avantajlara birlikte göz atalım.

Yemeksepeti Nasıl Bir Uygulama?

Yemeksepeti, paket servis hizmeti bulunan restoranlarla yemek siparişi vermek isteyen müşterileri bir araya getiren bir online sipariş verme uygulaması. Kullanıcılar, ister Yemeksepeti.com sitesi üzerinden ister mobil uygulaması üzerinden adres bilgilerine göre önlerinde listelenen restoranlara yemek siparişi verebiliyorlar.

Sistemde bulunan onlarca mutfak çeşidi, farklı yemek tercihi olan farklı tipteki kullanıcılara hitap etme şansını sunuyor. Bu sayede hamburger yemek isteyen de ev yemeğini özleyen de aradığına ulaşıyor. Uygulamanın içerisinde, balık ve deniz ürünleri, pasta, börek, pizza, ev yemekleri, burger, lahmacun, kebap, köfte, tatlı türleri gibi pek çok yemek çeşidi yer alıyor. Türk mutfağının içerisinde yöresel olarak düzenlenmiş lokantalar da bulunuyor. Dolayısıyla kullanıcı Antep, Hatay ve Urfa yöresine özgü yemeklerin yanı sıra, Karadeniz mutfağı ve Konya menüleri gibi değişik yörelerin lezzetlerine de ulaşabiliyor. Yeni lezzetler denemek isteyenler için ise Çin, Japon, İtalyan mutfağı gibi farklı Dünya muftağı seçenekleri de mevcut.

Uygulama üzerinde birden fazla adres bilgisi tanımlanabiliyor. Dolayısıyla bulunduğunuz adresi değiştirdiğinizde o bölgeye servis yapan restoranların listesi de otomatik olarak güncelleniyor. Restoranın bulunduğunuz adrese uzaklığına bağlı olarak servis süresi değişse de ortalama 45 dakika, maksimum 1 saat içerisinde istenilen yemekler kapınızda oluyor.

Yemeksepeti Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Yemeksepeti.com, akıllı telefonlara ya da tabletlere uyumlu olarak çalışan bir web sitesidir. Yemeksepeti mobil uygulaması ise telefonunuzdan evinize veya iş yerinize hızlıca sipariş vermenizi sağlar. Bunun için uygulamaya öncelikle e-posta adresinizle kayıt olmanız ve bir şifre belirlemeniz gerekir. Kayıt sırasında adres, telefon numarası, eposta, isim, soyisim gibi temel bilgiler istenir. İlk kayıt esnasında verilen bu bilgiler, sonraki siparişlerde otomatik geldiği için vakit kaybetmeden yemek seçimi yapılır.

Sipariş vermek için kayıtlı adreslerinizden o sırada bulunduğunuz adresi seçebilir ve önünüze dökülen restoran listesini inceleyebilirsiniz. Bu restoranları çeşitli kriterlere göre filtreleyebilir ve bu sayede daha hızlı karar verebilirsiniz. Restoranları puanlarına, minimum tutar, ödeme şekli ve o an açık olma durumu gibi filtrelere göre süzebilirsiniz. Karşınıza çıkan lokantalardan istediğinizi seçip yemeklere göz atabilirsiniz.

Yemeği ve dilediğiniz ek ürünleri seçip sepete attıktan sonra çeşitli ödeme seçenekleri karşınıza çıkar. Ödeme, kapıda veya online olarak yapılabilir. Online olarak kredi kartı veya banka kartıyla yapılabilen ödeme, aynı zamanda kapıda nakit, kredi kartıyla, banka kartıyla ya da restoranın anlaşmalı olduğu yemek çekleriyle de gerçekleştirilebilir.

 

Yemeksepeti Uygulaması Güvenli Mi?

Her gün binlerce kişi Yemeksepeti üzerinden sipariş veriyor. İstenilen siparişin gelen siparişle uyuşmaması durumunda, restoran şikayet edilebiliyor. Gerekirse sipariş iade edilip yenisinin getirilmesi sağlanıyor. Bunun dışında sipariş, belirtilen süreden daha uzun zamanda teslim edilirse yine ilgili restoran şikayet edilebiliyor ve restorandan verilen siparişin iptali sağlanabiliyor. Ayrıca Yemeksepeti uygulaması üzerinde bulunan sağ alt köşeye konumlandırılmış olan Canlı Destek ekibi sayesinde, siparişlerin nerede olduğu, çıkış yapıp yapmadığı ya da ne zaman geleceği öğrenilebiliyor. Canlı Destek ekibi tamamen gerçek kişilerden oluşuyor ve lokantalarla bağlantı kurup siparişlerin durumunu öğreniyorlar. Daha sonra bu bilgileri kullanıcılara aktarıyorlar. Kullanıcılar isterlerse iade işlemini de canlı destek yardımı ile gerçekleştirebiliyor.

Yemeksepeti Kullanıcı Yorumları

Yemeksepeti uygulamasını kullananların yorumlarına bakıldığında uygulama yönünden herhangi bir sorun ya da problem gözükmüyor. Ancak kullanıcılar, zaman zaman hizmet aldıkları restoranlarla ilgili olumlu ya da olumsuz yorumlarda bulunuyorlar. Yapılan yorumlar, kullanıcıların o restorandan sipariş verip vermemesinde oldukça etkili oluyor. Bu noktada yapılan yorumların genelinin değerlendirilmesi büyük önem taşıyor. Restoranın eleştiri aldığı noktalar neler, bu konularda restoranın cevabı ne olmuş ve süreç içerisinde bu sorun giderilmiş mi? Bu soruların cevapları, hangi restoranın daha güvenilir olduğunun anlaşılmasında kritik role sahip. Genel olarak olumlu yorum alan lokantaların, uygulama üzerindeki değerlendirme puanı da 10’a yakın oluyor. Değerlendirme puanları ve yorumlar, daha fazla kullanıcıya istenilen özelliklerde erişebilmesi için oldukça faydalı veriler sunuyor.

Yemeksepetinin Avantajları Nelerdir?

Kullanıcıların yorumlarına bakılırsa Yemeksepeti’nin sunduğu avantajlar, aşağıdaki gibi özetlenebilir:

1.Sipariş verdikçe karşınıza çıkan Joker menüler sayesinde, uygun fiyatlı ve çok avantajlı menü seçimleri yapılabilir. Böylelikle 50 TL değerinde olan yemekler, 20 TL’ye kadar düşebilir.

2.Restoranların kullanıcılar tarafından hız, servis ve lezzet bazında puanlanması, ayrıca alınan hizmetle ilgili yorum yapabilmesi, diğer kullanıcılara restoran ve yemek seçiminde yol gösteriyor.

3.Bir restoranla sorun yaşandığında kullanıcının haklarını Yemeksepeti savunuyor. Canlı Yardım bölümündeki yetkililer, ilgili restorana ulaşıp konuyu çözüme ulaştırıyor. Yemek beklerken gerilim yaşamak istemeyenler için bu, son derece önemli.

4.Sisteme kayıt olan bir restoranın orada var olabilmesi için iyi hizmet vermesi şart. Çünkü kullanıcılardan alınan geri bildirimlerle kötü restoranlar belirli aralıklarla listelerden eleniyor.

5.Online kredi kartıyla ödeme imkanı olması, ödemede büyük kolaylık sağlıyor ve hız kazandırıyor. Ayrıca böylelikle FastPay ve Enpara gibi sistemlerin getirilerinden de mahrum kalmıyorsunuz.

6.Sipariş sonrası hediye çeki alma şansı sunması ve hediye seçimi yapabilmek, kullanıcıları cezbediyor.

7.İade koşullarının net olması, kötü bir hizmetle karşılaşıldığında ne yapılacağının net olmasını sağlıyor. Restoranın insafına kalınması söz konusu değil.

8.Kullanıcıların doğumgünlerinde kişiye özel kampanya ve indirimlerle karşılaşması, ayrıca kutlama videosu almaları; mutlu müşteriler kazanmanın bir başka yolu olsa gerek.

Siz de hayatın koşturmacası içinde hız kazanmak ve teknolojinin bizlere sunduğu sayısız nimetten biri olan online yemek siparişi sistemine dahil olmak istiyorsanız, uygulama mağazalarından Yemeksepeti uygulamasını ücretsiz indirebilirsiniz. Yemeksepeti mobil uygulamasına Android için buradan, iOS için ise buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.