Bugün inceleyeceğim uygulama KitUP. Yoğun çalışıp zaman sıkıntısı çeken veyahut okuma alışkanlığı kazanmak isteyenlerin oldukça hoşuna gidecek, on beşer dakikada okuyabileceğiniz veya dinleyebileceğiniz kitap özetlerinden oluşan bir kitap okuma  platformu.

Uygulama Google Play Store’da 2.9 puan ortalamasına ve 10.000+ indirilmeye sahipken, Apple App Store’da ise 3.6 puanda.

KitUP ile Zamandan Tasarruf Edin

KitUP ile harika kitapların kilit bilgilerini alarak, yaşadığımız dönemin sıkışıklığına rağmen kendinizi geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Sizin için oluşturulmuş kitap özetlerini bir bilgi hapı olarak kullanabilir, zamandan tasarruf ederek daha fazla okumanıza olanak sağlayabilirsiniz.

Zamandan tasarruf kavramını iyi anlamakta fayda olduğunu düşünüyorum. KitUP uygulamasının amacı sizin kitap okuma alışkanlığınızı azaltmak veya durdurmak değil. Bazı edebiyatçılar bu konuda yapılan çalışmaların eserin kimliğini kaybetmesine sebep olduğunu söyleyip, kitaplarının kısaltılmasını doğru bulmadıklarını belirtiyorlar. KitUP’ın amacı bu söylemlerin aksine, daha çok kişisel gelişim, işletme, bilim, psikoloji gibi teknik konularda yazılmış kitapların özetlerini ve önemli denebilecek noktalarını insanlara ulaştırmak.

Çok Fazla Kitap, Çok Az Zaman!

Başlıkta Frank Zappa’dan yaptığım alıntı gibi insanoğlunun, bilgi birikimlerini depolama ihtiyacıyla birlikte muhteşem bir öğrenme potansiyeli ortaya çıktı. Toplumumuz sürekli kitap okumanın öneminden bahsederken asla okumayan bir toplum oldu. Bunu tabii ki sosyal medyanın etkisiyle insanlarda oluşan dikkat bozuklukları, hızlı tüketim toplumu haline gelmemiz ve hangi kitabı okuyacağımıza karar vermenin zor olması gibi etkenler de tetikliyor.

Yaşanan bu enerjisizlik durumlarında özet kitaplar bize tekrar okuma alışkanlığı kazandırıp kitaplara hızlı dönüş yapmamıza önayak oluyor. Aklınızda, özet kitap gerçek kitaplarla boy ölçüşemez, özet kitap okumak bize bir şey katmaz tarzında yargılar oluşuyor olabilir. Elbette özet kitaplar normal kitapların yerini tutamaz ama sıkıştırılmış bir bilgi kaynağı olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Önemli olan, ikisi arasında seçim yapma zorunluluğumuz olmadığını hatırlayıp, ikisini de seçebileceğimizi bilmek.

Nasıl Çalışır?  

Uygulamayı kullanmak oldukça basit. KitUP’ı telefonunuza indirin ve ücretsiz denemeden faydalanmak için uygulamaya kaydolun. Bu süre sonunda uygulama içinde gezerek kendinize uygun kitapların bulunup bulanmadığını inceleyebilecek 10’dan fazla kategoriye sahipsiniz. Özellikle kişisel gelişim kategorisinde çok güzel kitaplara rastladım, sizin de göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

KitUP

Uygulamanın ücretsiz deneme sürümünü doldurduğunuz noktada şayet uygulamayı beğendiyseniz, kendi bütçenize uygun şekilde aylık veya yıllık ödeme planlarının birinden faydalanabilirsiniz. Google Play Store’da bir aylık sınırsız KitUP erişimi 39.99 TL iken bir yıllık sınırsız KitUP erişimi ise 119.99 TL şeklinde fiyatlandırılmış. Apple App Store’da ise şu an için yapılan bir kampanya dolayısıyla aylık plana 39 TL yerine 19 TL’ye sahip olabiliyorsunuz. Yıllık plan da aynı şekilde 119.99 TL gibi ücrete sahip.

İncelemiş olduğum uygulama ilginizi çektiyse Google Play Store ve Apple App Store sayfalarını ziyaret edebilir veya aşağıdaki linklerden uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.

‎Listen & Read e-Books: kitUP
‎Listen & Read e-Books: kitUP
Developer: kitUP
Price: Free+
kitUP: Sesli Kitap Özetleri
kitUP: Sesli Kitap Özetleri
Developer: kitUP
Price: Free

PAYLAŞ
Oyun, film, yabancı dizi ve post rock türü müzik seven, hayata ve insanlığa eleştirel yaklaşan, her şeyden biraz biraz, hiçbir şeyden tam değil sözünü hayat felsefesi haline getirmiş birey.