Geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, insan hakları endişeleri sebebi ile yüz tanıma teknolojisi pazarından çekilme kararı almıştı. Bu karar, siyahi bir Amerikalı olan George Floyd’un ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu ölmesi ve olaya yönelik protesto gösterilerinin ardından geldi. Kişisel güvenlik ve veri ihlali nedeniyle eleştirilen bu teknoloji pazarından IBM’den sonra Amazon ve ardından Microsoft da geri adım attı.

Yüz Tanıma Teknolojisi

IBM’in CEO’su Arvind Krishna’nın ABD Kongresine yazdığı mektupta, teknolojinin etniksel adaletsizliğe ve ırksal ayrımcılığa neden olabileceği endişeleri üzerine pazardan çekildiğini ve şirketin artık yüz tanıma teknolojisini satmayacağını duyurmuştu. IBM’den sonra Amazon da yüz tanıma hizmetlerine 1 yıl ara verdiklerini bildirdi.

Karar George Floyd Protestolarından Sonra Alındı

Dünyanın en çok kullanılan internet alışveriş sitesi olan Amazon’un teknoloji birimi Amazon İnternet Servisleri (AWS)’nin geliştirdiği yüz tanıma sisteminin polis tarafından kullanılmasının bir yıl ertelediğini duyurdu. Amazon, AWS tarafından “Rekognition” ismi ile pazara çıkardığı yüz tanıma teknolojisinin hükumetler tarafından etik kullanımı için daha güçlü düzenlemeler yapmaları gerektiğini savunduklarını dile getirdi. Şirketin 2016 yılında bulut tabanlı bir teknoloji olarak geliştirdiği Rekognition yazılımı, odaklanan görüntü ve videodaki objeleri, insanları, yazıları ve aktiviteleri tanımlayabiliyor.

Amazon aldığı kararla yüz tanıma teknolojisi hizmetinden IBM gibi tamamen geri çekilmedi. Bununla beraber kuruluşların insan ticareti mağdurlarını izlemek ve kayıp ya da cinsel saldırıya uğramış çocuklara yardımda Rekognition’ı kullanmasına izin vereceğini belirtti.

Yüz Tanıma Teknolojisi Hizmetinde Amazon’dan sonra Microsoft da Geri Adım Attı

ABD’nin bazı güvenlik kurumları tarafından kullanılan yazılım, yüz tanıma analizi kabiliyeti ile güvenlik ve veri ihlali nedeniyle eleştirilerin hedefinde olmaya devam edecek gibi görünüyor. Amazon’un yüz tanıma teknolojisinin emniyet güçleri tarafından kullanılmasının bir yıl ileri atılacağını duyurmasının ardından Microsoft da geri adım attı.

Yüz Tanıma Teknolojisi

Microsoft’un 250 çalışanı, şirketin CEO’su Satya Nadella’ya ve Genel Müdür yardımcısı Kurt DelBene’ye, ABD Seattle polis teşkilatı ile olan iş ilişkilerinin askıya alınması, sözleşmelerin feshedilmesi gerektiğini belirten bir mektup bile gönderdi.

Microsoft Başkanı Brad Smith, bu mektuba kayıtsız kalmadı. Smith, son yaşanan olayları göz önünde bulundurarak, insan haklarına dayanan ve söz konusu teknolojiyi yönetecek ulusal bir yasa çıkana kadar ülkedeki polis teşkilatlarına yüz tanıma teknolojisi satmayacaklarına karar verdiklerini açıkladılar.

PAYLAŞ