Apple Safari Facebook izinlerini kaldırma kararı ile gündemde. Aslında bu karar yalnızca Facebook için geçerli değil. Apple, Safari’deki tüm üçüncü taraflara ait paylaşım ve beğeni butonlarını, ayrıca kullanıcıları takip eden uygulamalara ait çerezlere artık izin vermeyecek ve kullanıcılarını uyaracak.

Apple Safari Facebook

Apple Safari Facebook İzinleri Kararı ile Gündemde

Söz konusu haber The Verge isimli internet sitesine yer aldı. Açıklama da Apple’ın yazılımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi’den geldi. Şirketin geliştirici konferansı olan WWDC’de açıklama yapan Federighi, Safari’nin yeni özelliklerini anlattı.

Ayrıca üçüncü taraf uygulamalara dair yeni politikalarını da açıkladı. Buna göre artık web tarayıcısında beğeni ve paylaşım butonları gibi entegre uygulamalara dair araçlar bulunmayacak. Bunun nedeni ise söz konusu entegre uygulamalar ile kullanıcıların internetteki hareketlerinin izlenmesi ve bu sayede de veri toplanabilmesi.

Bu tür uygulamalara izin verilmeyeceğini belirten Fedeighi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu beğeni ve paylaşım butonlarını hepimiz biliyoruz. Ama gördük ki bunlar siz onları kullanmasanız da sizi takip etmek için kullanılabiliyor. İşte bu nedenle bu yıl bunları tamamen ortadan kaldırıyoruz.” dedi.

Bununla birlikte artık Safari’nin üçüncü taraf uygulamalar ile ilgili uyarı penceresi sunacağı ve kullanıcıların onayını isteyeceği de belirtildi.

Peki bu uyarı nasıl bir bilgi notu içerecek? En yetkili ağız bu sorunun da cevabını verdi ve uyarı penceresinde “facebook.com’un siz bu siteyi gezerken çerez kullanmasını ve web sitesi bilgilerini görmesini istiyor musunuz?” ifadesinin yer alacağı belirtildi.

Apple Safari Facebook

Facebook Kullanıcı Verilerine Ölçüsüz Erişim Sağlıyor

Bu kararın arkasındaki en önemli neden hiç şüphesiz yeni bir Facebook skandalı. New York Times’ta yer alan habere göre Facebook son on yıldır kullanıcı verilerini mobil cihaz üreticileri ile ölçüsüz şekilde paylaşıyor.

Ancak Apple’ın yalnızca bu nedenle bu kararı aldığını söylemek çok da doğru olmayabilir. Çünkü Facebook’un ölçüsüz şekilde veri paylaşımında bulunduğu mobil cihaz üreticilerinden biri de hiç şüphesiz Apple.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.