Facebook hakkında yeni bir skandal iddiası ortaya atıldı. Sosyal medya devi bu sefer de cep telefonu üreticileri ile kullanıcı verilerini paylaştığı iddiası nedeniyle gündeme geldi.

Facebook Hakkında

Facebook Hakkında Yeni İddia

Bu yıl pek çok kez skandallarla anılan Facebook, yeni bir iddia ile gündeme geldi. Buna göre Apple, Microsoft, BlackBerry ve Samsung gibi cihaz üreticilerin kullanıcı verilene sosyal medya devi aracılığı ile ulaştığı iddia ediliyor.

Mobil cihaz üreticileri Facebook kullanıcılarının verilerine ulaştı mı? Bu iddianın kaynağı Facebook ve üretici firmalar arasında imzalanan hizmet entegrasyonu anlaşması. Bu anlaşmada üreticilerin kullanıcı verilerine ölçüsüz erişime izin verildiği öne sürülüyor.

Facebook Hakkında

Gazete İddiayı Ortaya Çıkardı

Haber New York Times gazetesinde yer aldı. Buna göre dev şirket 10 yıl boyunda cep telefonu ve tablet üreticileri ile bilgi paylaştı. Bunu da mobil uygulamalarının geliştirilmesi ve işletim sistemlerine de Facebook’un fonksiyonlarının eklenmesi için gerçekleştirdi.

Facebook, uygulama programlama arayüzlerini (API) üreticilerin kullanımına açması sonucu da kullanıcı verilerine ulaşmak oldukça kolay oldu. Gazete ayrıca paylaşılan kişisel verilerin ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun kişisel verileri korumasına ilişkin düzenlemesine aykırı olduğunun altını çizdi.

Üstelik Facebook en az 60 üretici ile bu anlaşmayı yaptı. Bu da riskin ne kadar büyük olduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak en korkutucu bilgi ise şu: Yapılan anlaşma metinlerinde üreticilerle rıza dışı paylaşılan veriler açık olarak belirtilmiyor. Yani hangi verilerin paylaşıldığı ile ilgili büyük bir soru işareti bulunuyor.

Facebook daha önce reklam ve data analiz firmaları ile kullanıcı verilerini paylaşarak gündeme oturmuştu. Ancak Facebook bu skandalı atlatmakta son derece başarılı oldu. Bununla birlikte yeni bir skandalın patlak vermesi ise şirketin geleceğine oldukça zarar verecektir. Önümüzdeki günlerde sosyal medya devinin konu ile ilgili nasıl bir açıklama yapacağını göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.