Google yıllardır kullanıcıları arasında popüler hale getirmeye çalıştığı Android Instant Apps uygulaması ile ilgili değişiklikle gündeme geldi. Anlık olarak kullanıcılara uygulama deneyimi sunan özelliğinin adını değiştirdi. Yeni ismiyle Google Play Instant ile Google, geniş çapta bir uygulama kataloğu oluşturmayı amaçlıyor.

Google Play Instant

Google Play Instant’ın Amacı Nedir?

İsim değişikliğini GDC 2018 konferansında duyuran Google, aynı zamanda Clash Royale olmak üzere pek çok popüler oyun geliştiricilerinin de Google Play Instant programına katıldığını açıkladı.

Google Play Instant programının amacı bir uygulamayı veya oyunu indirme yapmadan direkt olarak Play Store üzerinden deneyebilmenizi sağlaması. Böylece yüksek boyutlarda olup, sisteminizde yer kaplayacak uygulamaları indirmeden önce hızlı bir biçimde mağaza üzerinde deneyimlemenize imkan tanıyor.

Google Play Instant

Google Play Instant Hangi Sürümlerde Çalışıyor?

Google’ın geliştirdiği bu özellik, Android 5.0 Lollipop ve üzeri sürümlerde çalışmakta. Özelliği kullanabilmek için yazılım geliştirme aracının uygulama veya oyuna eklenmesi gerekiyor. Eklentinin ardından uygulamanın mağaza sayfasındaki bilgi kısmında ortaya çıkan deneme butonuna tıklayarak sistem çalışıyor. 10 MB’lık bir boyut sınırı bulunan bu deneme özelliği içinde uygulama veya oyuna ait çeşitli animasyonlar da yer alabiliyor.

Günümüzde Google, çeşitli oyun motorlarının entegre edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu yüzden Play Instant tam olarak hazır değil. Uygulamayı deneyimleyebileceğiniz oyunların sayısı da oldukça az. Ancak önümüzdeki aylarda programın kullanıcılar tarafından yaygınlaşması bekleniyor. Üstelik pek çok uygulamayı yükleyip, denedikten sonra silme derdinden kurtararak, akıllı cihazlarınızı daha optimal şekilde kullanmanıza da olanak sağlayacak bu uygulamanın kullanıcılar tarafından çok sevileceği tahmin ediliyor.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.