Kullanıcıların akıllı telefon tercihlerinde belki de en önem verdikleri özelliklerin başında, alacakları telefonun kamera özellikleri gelir. 2017 yılında, kullanıcıların bu isteklerine nispeten cevap verebilecek birçok akıllı telefon piyasaya sürüldü. Bunlar arasında Google Pixel 2, Samsung Galaxy Note 8 ve iPhone Xi sayabiliriz. Bu telefonlar üst düzey kamera performansları ile alıcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyorlar.

Fotoğraf çekmek, akıllı telefon sahibi birçok kullanıcı için neredeyse bir tutku haline gelmiş durumda. Ancak bir akıllı telefondan kamerası anlamında tek beklenen, sadece kaliteli fotoğraflar çekmesi mi? Elbette değil. Çünkü kullanıcılar, aynı zamanda kaliteli videolar da çekmek istiyor. Fotoğraf çekme konusunu bir yana bırakırsak, video çekme meselesi biraz daha farklılık gösteriyor.

OIS Nedir ?

Kamera modülünün hareket etmesini sağlayan, çekilen fotoğrafların daha stabil ve net çıkmasına yardımcı olan sisteme “Optik Görüntü Sabitleme Sistemi (OIS)” deniyor. Akıllı cep telefonlarının kamera teknolojisi konusunda öne çıkan bu sistem, her telefonda aynı performansı maalesef veremiyor.

İşte bu performans değişikliğini göstermek amacıyla, Evan Rodgers bir test yaptı. Bu test sırasında Apple iPhone X, Samsung Galaxy Note 8 ve Huawei Mate 10 Pro’yu karşı karşıya getirdi ve OIS performanslarını karşılaştırdı.

Rogers, telefonların 4K çözünürlükteki OIS performanslarını yaptığı test sonucunda hemen belirledi ve galip gelen Samsung Galaxy Note 8 oldu. Evet, belki hemen herkes, iPhone X’in diğer bütün telefonları geride bırakacağını düşünüyordu. Ancak yapılan test sonucunda, Samsung Galaxy Note 8’in bu konudaki ezici üstünlüğü kanıtlanmış oldu.

Evan Rodgers, yaptığı OIS testi sırasında çektiği videoları kullanıcılar ile paylaştı. Bu videoların ilkinde, dört telefonun da kendisine özgü başarısı olduğu görülüyor. Videoda, güneş ışığı kaynaklı ışık değişimleri konusunda Huawei Mate 10 dışındaki tüm telefonların başarılı olduğu görünüyordu.

Evan Rodgers’in paylaştığı videoların ilkini izleyenler, “Galaxy Note 8 neye göre üstün gelmiş” sorusunu sorabilirler. Bu sorunun cevabını alabilmek için Rogers’in paylaştığı diğer video büyük önem taşıyor.

İlk videoda Evan Rogers, bir metro istasyonuna girerken çektiği görüntüleri sunuyor. İkinci videoda ise hareket eden bir metronun içerisinde video kaydı yapıyor. Test sırasında diğer üç telefon istenilen performansı gösteremezken, Galaxy Note 8’in bu konuda yarattığı fark açıkça görülüyor.

Galaxy Note 8, fotoğraf konusunda Pixel 2’nin gerisinde olmasına rağmen, OIS ile video tarafında müthiş performans göstermiş gözüküyor. Ayrıca telefon, kullanıcılarını Galaxy S9 için heyecanlandırmayı da başarıyor. Samsung’un benzer sabitleme sistemini yeni telefonuna da koyması bekleniyor.

Siz testle ilgili ne düşünüyorsunuz? Siz olsanız hangi telefonu tercih ederdiniz? Görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.