İngiltere, OneWeb uzay araştırma ve uydu şirketinden 500 milyon dolara hisse satın alıyor.

Avrupa Birliği’nden yeni ayrılan İngiltere, Avrupa Birliği ile ortak olarak kullanılan uygulama ve sistemlerden de ilişkisini kesmeye devam ediyor. Avrupa Birliği ile ortak kullanılan Galileo Uydu Navigasyon Sistemi de bunlardan birisiydi. İngiltere bu nedenle OneWeb uydu şirketinden büyük bir hisse aldı. Alınan kararın tartışma yarattığı konulardan biri de OneWeb şirketinin büyük hedeflere sahip olmasına rağmen başarı kateden büyük bir yanının olmamasıydı.

İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra Galileo Uydu Navigasyon Sistemine erişimi de kesildi. Kendi küresel uydu sistemi inşa etme planlarını da finansal endişeleri yüzünden ertelemişti. 31 Ocak tarihinden bu yana devamlı ertelendi ve sonunda anlaşma sağlanarak uydu sistemi konusunda önemli adımlar atıldı. OneWeb ise yaptığı açıklamada, şirketin kısa bir zamanda çalışmalarına hız kesmeden devam etmek istediğini bildirdi.

OneWeb, geniş bant hedeflemek için uzay aracı ağı kurmaya çalışırken Mart’ta iflas etti ve finansmanı sağlayamadığından iflas koruması için Amerika Birleşik Devletleri’ne başvuru yaptı. İngiltere Hükümeti, Hindistan Telekom şirketi olan Bharti Global’i de içeren şirketler birliğinin bir üyesi olan OneWeb’e destek olmak ve başarılı işlere imza atması için 400 milyon sterlinlik yatırım yaparak önemli bir hisse payına sahip olacak.

İngiltere OneWeb Uydu Takımyıldızı İnşasına İzin Verecek

OneWeb şirketi kısaca, dünyadaki terminallerine internet ağı sağlamak için düşük yükselti uydularından bir araya gelen filoyu kullanarak kaynağı uzay aracılığıyla gelen, geniş bant aralığı özelliğini taşıyan internet projesinde çalışan birkaç şirketten biridir. Bahsi geçen projesi, OneWeb Uydu Takımyıldızı (OneWeb Satellite Constellation) olarak adlandırılmaktadır. Şimdiye kadar gerçekleşen projeler için 74 uyduya sahip olsa da 650 uyduya ulaşmayı hedefleyen şirket, Kuzey Kutbu için bile internet bağlantı alanı sağlamayı planlıyor.

İngiltere, OneWeb’in yüzde 20 hissesini satın aldı ve şirketin uydu takımyıldızının planladığı inşasını tamamlamasına izin vereceğini duyurdu. Birleşik Krallık hükumeti, OneWeb’in hisse alımı ile ilgili yaptığı açıklamasında “İngiltereyi bilim, araştırma ve geliştirme alanında dünya lideri yapmaya hazırlanıyor. Yapılan anlaşmada, İngiltere’de gelişmiş üretim alt yapımızı daha fazla geliştirme ve yenileme fırsatı sunuyor.” hisse alımının İngiltere için önemini vurguladı.

PAYLAŞ