Sony, bundan birkaç gün önce 2 milyonu aşan katılımcıyla canlı yayında PlayStation 5’i görücüye çıkardı. Uzun bir zamandır beklenen bu yayın, küçük bir kesimin hevesini kursağında bırakırken bazılarının ise -ben de dahil olmak üzere- gözlerini fal taşı gibi açmasına neden oldu. Beğenmeyen kesimin olumsuz yorumları daha çok çıkacağı söylenen oyunlar arasında istedikleri oyunu bulamamaları. Tasarım açısından ise %99 oranda herkes çok beğenmiş.

2 milyon izleyici ile görücüye çıkan PlayStation 5 ile ilgili birçok detay ve beraberinde gelecek oyunlar belli oldu. Göz kamaştıran tasarımı, özellikleri ve oyunları ile bu gelişmelerden bahsetmeye başlayalım.

Öncelikle PlayStation 5 iki farklı modeli ile piyasaya sunulacak. Hem tasarım hem de fiziksel hali bakımından bunlardan birisi: Blu-Ray sürücüye sahip olacak olan klasik versiyon bir PlayStation 5, diğeri ise Xbox’larda denenmiş olan dijital versiyon. İkinci tasarımda anlayacağınız gibi hiçbir optik okuyucu olmayacak. Konsolun sahipleri sadece internetten satın alım yaparak oyunları indirecekler. Bu iki farklı versiyon dikey olarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda yatak olarak da kullanılabilecek.

Playstation 5 görücüye çıktı

Bunların yanında sadece konsolun tasarımı ya da çıkacak oyunlar değil, PlayStation 5’in diğer aygıtları da gösterildi. Yeni HD kamerası, DualSense şarj standı, medya konsol kumandası ve Pulse 3D kulaklığı da tanıtıldı.

PlayStation 5’in klasikleşen oyun kontrolörü DualShock yerini abisi DualSense’e bıraktı. Bu yeni oyun kumandası ile bir dahili mikrofona, daha hassas, anlık tepkilere, hareket sensörü özelliğine sahip olacağız.

PlayStation 5: Future of Gaming! 

PlayStation 5 görücüye çıktı ve özellikleri sloganının hakkını verdi -bence açıklanan oyunlar ile pek de vermedi ama oraya birazdan değineceğiz-. 5. nesil oyun konsolu 8 çekirdeğe sahip. 3.5 GHz’yi destekleyen AMD Zen 2 işlemci sisteminden gücünü alan PS5’in grafik işlemcisi gene AMD, RDNA 2’yi kullanıyor.

Playstation 5 Görücüye Çıktı

8K çözünürlüğe kadar destekliyor. 16 GB GDDR6 RAM, 825 GB SSD dahili depolama alanına sahip. Harici depolama alanını da kullanılabilir hale getirmek için ekstra USB portu da bulunuyor. PS5 2 GB’lık veri için yükleme süresini 0.27 saniyeye kadar düşürmüş durumda.

PlayStation 5 Görücüye Çıktı – Gelecek Oyunlar da Açıklandı!

Yapılan yayının, etkinliğin adının Future of Gaming olması ve daha önceden firmadan yapılan açıklamalar ile beraber işin meraklısı olan olmayan herkes büyük bir beklenti içerisine girdi. Bu yeni konsol bize ne gibi yeni oyunlar getirecek diye sorar olduk. Yeni oyunları geçtim geleceğin oyunları geçmişe göre ne gibi farklılıklar yaratacaktı.

Her seferinde olduğu gibi her yeni konsolun yanında oyun tanıtımı da yapıldı. Bu oyun tanıtımında beklediğimden fazla sayıda oyunun konsol ile beraber geleceği söylendi. Aslında iyi haber çünkü, az oyun gelmesi demek yeni oyunları bitirdikten sonra eski nesil oyunlara devam etmek demek olacaktı.

Future of Gaming sloganı ile açıklanan oyunlar arasında beklenti ve özellik kapsamında büyük bir fark var. Future of Gaming yeni nesil oyunların eski oyunlara nazaran daha iyi olacağını gösterirken açıklanan oyunlar bu beklentiyi karşılamadı. Çünkü, eski diyeceğimiz oyunlardan hiçbir farkı olmayan mantıkta oyunlar gösterildi. Zaten çoğu da teaserdı, gameplay değil.

Peki bu oyunlar hangileri? Yeni nesil oyun konsolu ile hangi oyunlar geliyor?

 • Returnal, Spider-Man: Miles Morales
 • Project Athia
 • Horizon Forbidden West
 • Ratchet & Clank: Rift Apart
 • Stray
 • Watch Dogs Legion
 • The Sims 5
 • Bugsnax
 • DeathloopNBA
 • NBA 2K21
 • Resident Evil VIII
 • Gran Turismo 7
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • GTA V (Geliştirilmiş versiyonu ile)

Bu çıkacak oyunlar ile ilgili net ve kaliteli bilgiler edindiğim taktirde özel olarak her birine yazı yazmaya çalışacağım.

PlayStation 5 Ne Zaman Satışa Çıkacak ve Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Firma ne sosyal medya üzerinden ne de yayın esnasında satışa çıkma tarihi anlamında herhangi bir açıklama yapmadı. Sadece tahmin edilene göre satışa çıkış tarihi bu yılın son çeyreğini gösteriyor.

Satışa çıkma tarihi gibi fiyat konusunda da resmi bir açıklama yok. Aynı şekilde tahminler doğrultusunda satış fiyatı 588 Dolar seviyesinde olacak gibi duruyor. Bu fiyatın ABD piyasasındaki PlayStation 5 olduğunu söylemek isterim.

Zira ülkemizde geçen aylarda gelen “oyun konsollarına %50 gümrük vergisi” ile konsolun satış fiyatını hiç beklemediğimiz kadar yüksek görebiliriz. 18 Nisan 2020’de getirilen bu verginin son bulacağı tarih ise 1 Ekim 2020. Bu tarihten itibaren vergi %20’ye düşecek. PlayStation 5’in tahmini çıkış zamanını baz alacak olursak en azından %50 değil yüzde 20 gümrük vergisi ile satın alım yapacağız.

Kendi tahmini söyleyecek olursam konsolu 7000 liranın üzerinde bir fiyata sahip olabileceğiz -yani belki siz olabilirsiniz benim olamayacağım kesin-. Bu tahminim tabii ki %50 vergi dahilinde, 30 Eylül öncesini kapsıyor.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.